Jak na cestách ušetřit a pár dalších užitečných tipů na cestování

jak šetřit při cestování

Jak se v pohodlí vyspat nebo najíst zadarmo, ušetřit za poplatky směnárnám a bankomatům, jak potkat místní lidi nebo najít neprofláknutý traily? To všechno se na cestách hodí a v dnešní době internetů máme spoustu vychytávek, který nám při tom můžou pomoct. 

Jak najít spaní zadarmo a potkat místní lidi:

O Couchsurfing.com (CS) vám asi vyprávět nemusím, ale kdyby přeci jen byl někdo, kdo ho ještě nezná napsala jsem článek o něm i jeho nových alternativách.

K setkání s lidmi také může dobře sloužit Facebook a různé skupiny na něm. Popřípadě i různé portály s inzeráty, kde často je i spolucestování a spolujízda. Těm se budu věnovat níže.

Ubytování a jídlo za pár hodin práce:

Na to jak najít dobrovolničení je opět hned několik možností. Většina z nich funguje stejně, za zhruba 15-25h týdně dostanete ubytování a často i jídlo zadarmo. Na Woofingu se často jedná o práci na farmách na ostatních portálech jako Helpx nebo Workaway můžete najít hromadu jiných pozic. Třeba na hostelech, které si můžete vyhledat i na Hostelworld nebo Hostelcombined.

Kde kempovat zadarmo:

Pokud cestujete třeba v autě, ve kterém se dá spát, hodně se může hodit apka a stránka Park4night nebo Wildcamping tips.

Jak jíst zadarmo:

Na Trashwiki můžete najít různé tipy na dumpsterdiving, který spočívá v tom, že vlezete do konťáku za supermarketem a vylovíte si tam spoustu vyhozenýho jídla, který má často jen poškozený obal, nebo je čerstvě prošlé a ve většině případů mu nic není. Dá se tak ušetřit velký množství peněz a zachránit hromada jídla. 

Jak se zadarmo dopravovat: 

Pokud rádi stopujete jako já, může vám pomoct Hitchwiki, kde se dá najít spoustu informací o zemích a hlavně velkých městech. Taková wiki vám prozradí kde sednout na jaký bus nebo kde se postavit abyste byli úspěšní.

Pokud nechcete stopovat, můžete využít různých spolujízd jako Blablacar, Rideshare nebo různých inzertních portálů zmíněných níže. Spolujízdu můžete najít i na Couchsurfing.com nebo jeho alternativách uvedených výše.

Pokud stopování není pro vás, můžete využít místních, kteří vám auto půjčí bez poplatků půjčovnám na Turo. Opět můžete stáhnout i apku. Je taky možnost kouknout pro tak zvané relokaci. To vezete zpět auto, které turisti půjčili na jiném místě vrátili.

Pokud už auto máte hodit se bude již zmíněná apka  Park4night, která vám pomůže zaparkovat zadara i přes den v turistických městech

Jak ušetřit za nákupy a zbytečné poplatky:

Pokud potřebujete na cestách třeba dokoupit nějakou výbavu, je dobré najít nějaké secondhand shopy nebo thrift story. Často je tam i nové zboží navíc taky občas podpoříte nákupem dobrou věc.

Také se vždy se dají najít různé inzertní portály. V každé zemi jsou jiné, ale např v USA dobře funguje Craiglist, který je v hodně dalších zemích jako třeba Austrálii. Tam ale lépe funguje Gumtree.

Na nákupy se také dají využít různé slevové portály, opět jiné pro každou zemi, ale třeba v USA je to Slickdeals.net

Vyhnout se vysokým kurzům a poplatkům bance Vám pomůže Revolutka. Více o ní v článku. Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz  dostanete navíc 300 Kč a já taky.

Jak najít místní traily a vyhnout se přeplněným místům:

Já osobně hodně využívám Mapy.cz a jejich fotografickou mapu a skvělý nástroj tipy na výlet. Je tam vyznačená i většina tralů. Pokud trail není na mapách.cz, určitě bude na skvělý stránce a apce All trails. Tam najdete i hodnocení, komentáře a v nich i často aktuální podmínky. 

Pokud chcete posléze vidět svůj výkon, je fajn apka Relieve, která vám vytvoří 3D profil vaší cesty.

Pokud se chci podívat na turistický místo, z pravidla na něj chodím brzy ráno nebo pozdě večer. To si pak člověk může dané místo užít bez lidí. A jako vždycky platí: MLUVTE S MÍSTNÍMI a ptejte se na tipy jich.

Kde se vykoupat:

Já osobně nejsem fanoušek hotelů a kempů a tak toto téma řeším často. Jelikož se otužuju, nemám problém s žádnou řekou, nebo rybníkem kdykoliv, ale občas se teplá sprcha hodí. Občas si prostě najdu saunu nebo bazén, popř kemp, kde vás nechají vysprchovat za malý poplatek. V bazénech minimálně v Evropě je to dost běžné a pracovníci jsou tak zvyklý prodávat opravdu jen sprchu.

Všechna taková místa se dají najít třeba na Swimplaces, zase je to i apka, nebo např Island je dobře zmapovaný na Hotpoticeland.com.

Ostatní apky co se na cestách hodí:

V ČR se dá ušetřit na vstupu do památek, pokud použijete apku Klíč k památkám. 

Za pohlednice šetřím s apkou Online pohlednice, kde vytvoříte pohled z vlastní fotky.

Pokud se učíte jazyk je skvělé Duolingo a Wordtheme, kam si sami vkládáte slovíčka a chodí vám s nimi upozornění, nebo hrajete hry, ty jsou zdarma, ale občas se vyplatí i připlatit. Např Online Jazyky je skvělá investice.

Je také spousta aplikací, které vás spojí s přírodou, ať už se jedná o pozorování hvězd nebo rozpoznávání hub a květin.

Při Spolucestování se také může hodit sdílení nákladů, které mám ověřené v aplikaci Settle up. 

Konkrétní tipy na specifické země vám ráda dám na svých přednáškách. Máte víc tipů, které jsem nezmínila? Sem s nimi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  +  56  =  60