Založila jsem neziskovku Láska k přírodě a hledám dobrovolníky

Naším cílem je sázení stromů, oživení krajiny a spojování komunit.

Vznik

Psal se podzim roku 2018 a já se vrátila z českých Bílých Karpat okouzlená místními lukami se solitéry a malými polnostmi. „To chci u nás taky“, usmyslela jsem si při pohledu na naši pardubickou placku s lány tak obřími, že ten vzácný solitér či remízek se tam doslova ztratí.  

Trvalo rok, než jsem dala dohromady nějaký koncept a další, než se opravdu začalo něco dít. Ještě před vznikem spolku mi prošlo rukami zhruba 450 stromů a keřů, většina ovocných. Při posledním podzimním sázení se vysadilo necelých 250 kousků a ruku k dílu přišlo přiložit neuvěřitelných 100 lidí. V takovém rozsahu už bylo těžké korigovat vše přes živnostenský list, a tak jsme začátkem roku 2023 byli nuceni založit neziskovou organizaci v podobě spolku. Ten nám zajišťuje zjednodušení sbírek na stromy, plánování i samotné sázení.

Cíle

Naším cílem není pouze výsadba stromů, rádi bychom zmenšovali i travní plochy ve městech a nahrazovali je záhony či limitovali použití bílých světel, které narušuje nejen rytmy člověka, ale také vegetace, hmyzu i zvěře. V krajině chceme rozšiřovat květnaté louky, pomoct vlastníkům, kteří mulčují s přechodem na sečení a podobné aktivity, které povedou k větší diverzitě. Dále chceme vzdělávat vlastníky pozemků v tom, jak můžou upravovat své pachtovní smlouvy, aby jim nebyly jejich pozemky ničeny a degradovány zemědělskou činností.

 Ovšem jedna z těch nejdůležitějších věcí je také tvoření komunity, kterou spojuje jedno – Láska k přírodě. Rádi se budeme potkávat se stejně naladěnými lidmi, po akci opečeme farmářský špekáček či jablko a navzájem se více poznáme.

Hledáme dobrovolníky i sponzory

Protože nás ale není moc, hledáme další členy týmu, kteří by nám s organizací trochu pomohli. Uvítáme i jakoukoliv pomoc s reklamou a propagací či odbornější znalosti, co se týče krajiny, jako například v oblastech zemědělství, lesnictví, krajinné architektury, ekologie a pod. Také bude potřeba čtení vytipovaných zdrojů a zpracování důležitých informací do článků pro veřejnost. Pokud by nějaká spolupráce vyžadovala větší časovou investici, jsme schopní zaopatřit z grantů i menší honorář. Před každou výsadbou je potřeba spoustu malých organizačních věcí, kdy se hodí každá ruka navíc.

POKUD NÁM MŮŽETE NĚJAK POMOCI, PROSÍM, VYPLŇTE DOTAZNÍK ZDE, ZABERE VÁM JEN NĚKOLIK MINUT.

Samozřejmě, jako každý spolek, hledáme i sponzory v podobě různých firem a organizací. Samozřejmě i veřejnost bude moct i nadále finančně přispívat v podobě adopce stromů.

Jak nás kontaktovat?

Všechny informace najdete na webových stránkách laskakprirode.cz. Moc rádi vás uvidíme nejen na nějaké naší akci, o které se jistě včas dozvíte zde, na vývěsných tabulích či sociálních sítích jako Facebook i Instagram na profilech Láska k přírodě. Rádi o vás uslyšíme i v případě, že máte pozemek, který byste chtěli přeměnit na živější krajinu, případně máte jen tip, kde byste ve vaší obci rádi viděli nějakou proměnu. Budeme se moc těšit na spolupráci.

V současné době pracujeme na pokračování již započatého projektu – osazování Loučné od Práchovic do Dašic a dál. Vizí máme ale více a uvítáme i vaše návrhy! Předem za ně děkujeme. 

Mgr. Michaela Hrdá za Lásku k přírodě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  +  73  =  81