Cestovatelské přednášky pro školy

Sama na vlastní pěst cestuji asi jedenáct let a osm let o tom pořádám cestovatelské přednášky. Dle zpětné vazby studentů jsou motivování k tomu, aby se nebáli vydat do neznáma a objevovat krásy naší planety. Daří se mi je přesvědčit o tom, že svět je tam venku, mimo sociální sítě. Věřím, že cestování je nejen zábavné, ale také důležité pro osobnostní růst. Každá přednáška má tedy přidanou hodnotu pro vzdělávání  a rozvoj studentů, kteří po zúčastnění reportují posun například v oblasti mezikulturní komunikace, adaptability, překonávání překážek a výstupů z komfortní zóny. 

Všechny mé přednášky jsou interaktivní, plné autentických zážitků, zajímavých příběhů a užitečných tipů a triků pro cestování nalehko a za hubičku. Navíc nabízím možnost uspořádat přednášku i v angličtině, což může být skvělou příležitostí pro žáky, kteří se chtějí zdokonalit v cizím jazyce. Po přednášce je studentům zaslán krátký kvíz na ověření nabitých znalosti, což jistě ocení i učitelé. 

Pokud chcete cestovatelskou přednášku i pro vaši školu, neváhejte mě kontaktovat. Ráda Vám poskytnu více informací a společně se dohodneme na tématu, které bude nejvhodnější pro vaše studenty.

Co je pro uspořádání potřeba? 

Potřebuji projektor s HDMI, zvuk a ideálně i mikrofon. Běžně dělám 90 min blok v češtině s následným 90 min blokem v angličtině. Na mé přednášky chodí všechny věkové skupiny, ale domnívám se, že nejpřísnější budou pro děti od 6 ročníku výše, naprosto ideální pro střední školy a gymnázia. Prosím, v poptávce rovnou uvádějte název a místo školy, předpokládaný počet studentů a jejich věkové rozmezí. Dále předpokládanou výši vybíraného vstupného (běžně 50 Kč na studenta) a možnosti prostor. Děkuji.

Těšíme se na spolupráci s  Vámi!

Přednášky v nabídce:

Nejoblíbenější

Amerika a její krásy

Ať už má Amerika pověst jakou chce, pro mě je jednou z nejlepších zemí světa pro cestování a to nejen díky její nesmírné diverzitě, ale také vřelým a přátelským lidem. Zažijeme čtyři různý cesty v jedný přednášce: projedeme především národní parky amerického západu, ale zaskočíme i na Aljašku, Havaj či východ Ameriky. Mimo jiné projdeme i 450 km dlouhý John Muir trail v pohoří Siera Nevada. 

Průsery na cestách a jak je přežít

Příběh o tom, jak jsem se naučila cestovat sama, nalehko a za hubičku nebo balit (z kufru o 45 kg na půl roku na batoh o 6kg na 3 měsíce). Podělím se s vámi o dvě přepadení, zadržení na hranicích nebo odtah auta za 450 Euro a jiné problémy, které mě na cestách skoro 45 zemích potkaly. Ale také o to, co jsem si ze všech těch průserů vzala, protože po každé bouři přeci přijde slunce. Ráda vám své nejen negativní zážitky na přednášce předám, společně s tipy jak se takovým průšvihům kdekoliv na světě vyhnout a jak taky cestovat sami, nalehko a za hubičku.

 

Havaj za hubičku

Během 3 měsíční sólo cesty po Havaji se dá stihnout ledacos. Já měsíc téměř denně surfovala, stala se součástí havajské svatby, plavala tam s delfíny i želvami nebo se honila se po lese s divočáky. Většinou jsem stopovala, ale taky jsem se projela na kajaku, plachetnici, pořádný mašině i v policejním autě.  Na největším ostrově jsem bydlela na stromě s hvězdou české Cestománie a viděla místa, kam se běžný turista nepodívá. Přitom jsem stále cestovala relativně nalehko a měsíčně se mi podařilo vyjít s minimální českou mzdou i přesto, že je Havaj jedna z nejdražších zemí, kde jsem kdy byla.

Island nalehko:

Rozhodnutí odjet sama na Island padlo během 3 minut a během 3 hodin byla zhruba „naplánovaná“ měsíční cesta,  při které jsem oslavila své 30. narozeniny. Odjížděla jsem ale s velkým respektem, pokorou a téměř žádným očekáváním. Jediné, co jsem věděla, bylo, že to bude jeden z těch nejlepších tripů a to taky byl. Celý měsíc jsem spala jen pod plachtou, objela celý ostrov stopem, ušla spoustu kilometrů přes hory i řeky, kde jsem nepotkala několik dnů živáčka, ale také jsem uzavřela nejedno přátelství, která mi mnohdy pomohla v rozhodnutí kam se moje kroky budou ubírat dál. A při tom všem jsem jedla zadarmo a utratila méně, než je česká minimální mzda.

Získala jsem ale víc, než na jakékoliv jiné cestě, inspirovala se v mnoha místních projektech, o které se s vámi taky podělím spolu s mými zážitky, tipy a triky jak se na nejen Islandu vyhnout velký útratě, težkýmu báglu a hromadě turistů.

Motivace pro trekování v horách:

John Muir trail: bez většího plánování

Join Muir Trail, v mých nohách cca 450km dlouhý přechod Americké Sierra Nevady, je údajně nejhezčí část Pacific Crest Trailu. Právě proto jsem se pro něj spontánně rozhodla, ale na rozdíl od většiny lidí, kteří se na tenhle pochod připravujou i půl roku, jsem s plánovaním a přípravami nestrávila ani čtyři dny. Víc jsem ale nepotřebovala na to, aby se JMT stalo tím nejlepším trailem, který jsem kdy šla.

Starší přednášky:

Madagaskar 

V akci jsme koupili letenky, odevzdali diplomky, vybrali od přátel nějaký penízky a strávili 3 hodně zajímavý týdny na sedmém, neskutečně rozmanitém kontinentu světa – Madagaskaru. Fotili jsme se s lemury i chameleony, cestovali na střeše autobusu páté třídy, kde nechyběly ani živé slepice nebo krabi či krevety. Navštívili jsme džungle, hory, pouště i pláže a rukama nohama smlouvali o lepší ceny na tržištích. Za vybraný peníz jsme nakoupili asi 100 Kg rýže a rozdali je chudým výměnou za panáčka domácího rumíku. Zbytek peněz jsme investovali do školních potřeb a francouzských knih do školní knihovny. Prostě 3 týdny plné neskutečných zážitků, o které jsem se s vámi podělila i v poslední online přednášce, jejíž záznam je k dostání zde.

Následující video na YT pouze je upoutávka:

 

Můžete mě slyšet také:

Krátký rozhovor z rádia Rozhlas Pardubice z roku 2017 naleznete zde

Krátký rozhovor z rádia Rozhlas Pardubice z roku 2020 naleznete zde

Hodinový rozhovor z Rádia 1 v roce 2021 naleznete zde

Komentáře studentů a učitelů:

Zúčastnili jste se mé přednášky ve škole? Zde můžete nechávat své komentáře. Za jakékoliv pozitivní reakce předem velký dík. Ještě více díky těm, kteří se vyjádří i k těm slabším stránkám a návrhům na zlepšení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *