Nabídka a recenze cestovatelských přednášek

Ve svých přednáškách, které pořádám již osmým rokem, se nezaměřuji na  cestování nalehko a za hubičku, ale také na to, jak se vyhnout různým problémům, na které můžete během cestování narazit. Snažím se, aby moje přednášky byly interaktivní a zajímavé pro všechny, kteří milují cestování, od začátečníků až po zkušené cestovatele.

Přednášky jsou také skvělou příležitostí pro setkání s dalšími lidmi, kteří sdílejí stejnou vášeň pro cestování, a kteří se také rádi dělí o své zkušenosti a tipy. Pokud hledáte inspiraci pro vaše další dobrodružství a užitečné informace pro vaše cestování, přijďte se podívat na jednu z přednášek.

Těším se na setkání!

Prozatím jsou v nabídce přednášky následující, každý rok jich přibývá:

Přesné časy a místa najdete v kalendáři cestovatelských přednášek

Pamír trail: 1330 km pěšky přes Tádžikistán

Pamir trail

Jaký bylo projít jako první na světě Pamír trail? 1330 km samy pěšky Tádžikistánem. 69 dní divokou přírodou přes hory, ledovce i dravé řeky. Jak jsme si poradily s nástrahami zatím neexistujícího trailu a rozmary vysokých hor?

Přijďte si vyslechnout spoustu nezapomenutelných zážitků a nechte se vtáhnout do výjimečného dobrodružství, které možná změní i váš pohled na situace v běžném životě.

Důležitá info: Expedice Pamír trail chce pomoci rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi prostřednictvím sbírky, kterou jsme založily. Víc o projektu a možnost přispět na darujeme.cz

Více fotek z našeho životního dobrodružství zde.

Norsko: Láska na první krok

Poté, co Ivan došel z jihu Itálie na sever Norska, uvědomil si, že se tahle severská země stala jeho srdeční záležitostí a rozhodl se tam vrátit. Krajina fjordů a trollů se tak stala ještě na jeden rok jeho domovem. Našel si tu práci a nové přátele, vyzkoušel si spoustu nových aktivit a Norsko se tak vrylo ještě hlouběji pod jeho kůži. To co ale dlouhé roky hledal, našel doma v Česku – lásku k ženě. S Miške a jejími psíky vyrazil na závěrečný road trip a navštívili nespočet krásných, neprofláknutých míst, na které vás vezmou s sebou na jejich společné přednášce. Tipy, jak Norsko projet za rozumný peníz, co vidět a co naopak přeskočit vás rozhodně neminou, tak se přijďte inspirovat a pobavit.

Kdo jste na přednášce byl, budeme moc rádi za konstruktivní zpětnou vazbu zde.

Amerika a její krásy

Ať už má Amerika pověst jakou chce, pro mě je jednou z nejlepších zemí světa pro cestování a to nejen díky její nesmírné diverzitě, ale také vřelým a přátelským lidem. Zažijeme čtyři různý cesty v jedný přednášce: projedeme především národní parky amerického západu, ale zaskočíme i na Aljašku, Havaj či východ Ameriky. Mimo jiné projdeme i 450 km dlouhý John Muir trail v pohoří Siera Nevada. Tak se přijďte pobavit nebo inspirovat na svou další cestu.

 John Muir trail: bez většího plánování

Join Muir Trail, v mých nohách cca 450km dlouhý přechod Americké Sierra Nevady, je údajně nejhezčí část Pacific Crest Trailu. Právě proto jsem se pro něj spontánně rozhodla, ale na rozdíl od většiny lidí, kteří se na tenhle pochod připravujou i půl roku, jsem s plánovaním a přípravami nestrávila ani jak čtyři dny. Víc jsem ale nepotřebovala na to, aby se JMT stalo tím nejlepším trailem, který jsem kdy šla. Přijďte se inspirovat nebo jen pokochat krásou americké Sierra Nevady – (převážně po festivaly)

Průsery na cestách a jak je přežít

Příběh o tom, jak jsem se naučila cestovat sama, nalehko a za hubičku nebo balit (z kufru o 45 kg na půl roku na batoh o 6kg na 3 měsíce). Podělím se s vámi o dvě přepadení, zadržení na hranicích nebo odtah auta za 450 Euro a jiné problémy, které mě na cestách skoro 45 zemích potkaly. Ale také o to, co jsem si ze všech těch průserů vzala, protože po každé bouři přeci přijde slunce. Ráda vám své nejen negativní zážitky na přednášce předám, společně s tipy jak se takovým průšvihům kdekoliv na světě vyhnout a jak taky cestovat sami, nalehko a za hubičku.

Gruzie po Koroně

Z měsíce v Gruzii jsem většinu strávila v horách a obvykle jsem spala jenom pod plachtou. Samotná holka to v týhle zemi nemá úplně jednoduchý.

Jak jsem se vypořádala s opilými Gruzínci a jejich psy, kteří dokážou být stejně neodbytní jako ti chlapi? Líbilo se mi v přímořském, hlavním nebo skalním městě? Jak jsem zvládla přes 100km trek po Svanetii? Dokázala jsem vylézt na Kazbek (5054 m.n.m.)? Kudy jsem šla jinak profláknutý, 120 km trek z Kazbegi do Tušetie, že jsem několik dní nepotkala jedinýho turistu? Kolik mě to stálo a na co jsem si přišla? To vše se dozvíte na nové přednášce.

Havaj za hubičku

Během 3 měsíční sólo cesty po Havaji se dá stihnout ledacos. Já měsíc téměř denně surfovala, stala se součástí havajské svatby, plavala tam s delfíny i želvami nebo se honila se po lese s divočáky. Většinou jsem stopovala, ale taky jsem se projela na kajaku, plachetnici, pořádný mašině i v policejním autě.  Na největším ostrově jsem bydlela na stromě s hvězdou české Cestománie a viděla místa, kam se běžný turista nepodívá. Přitom jsem stále cestovala relativně nalehko a měsíčně se mi podařilo vyjít s minimální českou mzdou i přesto, že je Havaj jedna z nejdražších zemí, kde jsem kdy byla. Tak se přijďte inspirovat na svou solo cestu, tipy a triky jak na to vás neminou.

Island nalehko:

Rozhodnutí odjet sama na Island padlo během 3 minut a během 3 hodin byla zhruba „naplánovaná“ měsíční cesta,  při které jsem oslavila své 30. narozeniny. Odjížděla jsem ale s velkým respektem, pokorou a téměř žádným očekáváním. Jediné, co jsem věděla, bylo, že to bude jeden z těch nejlepších tripů a to taky byl. Celý měsíc jsem spala jen pod plachtou, objela celý ostrov stopem, ušla spoustu kilometrů přes hory i řeky, kde jsem nepotkala několik dnů živáčka, ale také jsem uzavřela nejedno přátelství, která mi mnohdy pomohla v rozhodnutí kam se moje kroky budou ubírat dál. A při tom všem jsem jedla zadarmo a utratila méně, než je česká minimální mzda.

Získala jsem ale víc, než na jakékoliv jiné cestě, inspirovala se v mnoha místních projektech, o které se s vámi taky podělím spolu s mými zážitky, tipy a triky jak se na nejen Islandu vyhnout velký útratě, težkýmu báglu a hromadě turistů.

 

Starší přednášky:

Madagaskar – možnost zakoupit záznam online přednášky

V akci jsme koupili letenky, odevzdali diplomky, vybrali od přátel nějaký penízky a strávili 3 hodně zajímavý týdny na sedmém, neskutečně rozmanitém kontinentu světa – Madagaskaru. Fotili jsme se s lemury i chameleony, cestovali na střeše autobusu páté třídy, kde nechyběly ani živé slepice nebo krabi či krevety. Navštívili jsme džungle, hory, pouště i pláže a rukama nohama smlouvali o lepší ceny na tržištích. Za vybraný peníz jsme nakoupili asi 100 Kg rýže a rozdali je chudým výměnou za panáčka domácího rumíku. Zbytek peněz jsme investovali do školních potřeb a francouzských knih do školní knihovny. Prostě 3 týdny plné neskutečných zážitků, o které jsem se s vámi podělila i v poslední online přednášce, jejíž záznam je k dostání zde.

Následující video na YT pouze je upoutávka:

Kanada na blind:

letak kanada s fotkama.jpg

Cestovatelská přednáška o tom, jak to dopadá, když sama holka vyjede tak trochu za prací a tak trochu za cestováním do Kanady. A to s plánem, který tak úplně nedopadne a tak plánovat zcela přestane. Přijďte si znovu potvrdit to, že všechno zlé je pro něco dobré, a že s pozitivní myslí jde všechno líp. Společně projedeme Britskou Kolumbii a nahlédneme i do Alberty a to těch nejkrásnějších národních parků v Kanadě – Banff a Jasper. Celou přednáškou nás budou provázet úchvatná panorámata při výstupech na místní vrcholky.

 Aljaška na blind: 

Volné pokračování cestovatelské přednášky Kanada na Blind – tentokrát o tom, jak to dopadá, když se sama holka vydá do Kanady, trochu pracovat, trochu cestovat a po měsíci usoudí,
že jí vlastně stávající práce nebaví. Znova sbalí a s cizími lidmi se vypraví na měsíční road trip přes Yukon, směr Aljaška. Samozřejmě, ani tady nejde vše podle plánu.

Celou přednáškou nás budou opět provázet panorámata místních vrcholků a tentokrát až neskutečnou „náhodou“ půjdeme po stopách Alexandra Supertrampa z knihy a filmu Útěk do divočiny.

Můžete mě také slyšet:

Krátký rozhovor z rádia Rozhlas Pardubice z roku 2017 naleznete zde

Krátký rozhovor z rádia Rozhlas Pardubice z roku 2020 naleznete zde

Hodinový rozhovor z Rádia 1 v roce 2021 naleznete zde

Komentáře diváků:

Zde můžete nechávat své komentáře k přednáškám. Za jakékoliv pozitivní reakce předem velký dík. Ještě více díky těm, kteří se vyjádří i k těm slabším stránkám a návrhům na zlepšení 🙂 Díky dík!

7 komentářů u „Nabídka a recenze cestovatelských přednášek“

  1. Můžu jen doporučit, přednášky mají drive a jsou plné nečekaných zvratů. Nudit se rozhodně nebudete. N.Gutzerová, Chrudim.

  2. Přednáška o Kanadě se nám i našim posluchačům velice líbila. Vyprávění je živé a poutavé a o překrásné fotografie není nouze, Vřele doporučujeme!
    Knihovna a infocentrum Slatiňany

  3. Živelná podívaná :), zajímavé podněty pro mou cestu tam, kterou bych chtěl podniknout v podobném duchu. Díky, že si se s námi podělila o své dojmy i pocity.

  4. Míšo, máš můj velký obdiv za odvahu cestovat sama 🙂 a za skvělé a vtipné vyprávění z tvých cest!

  5. Přednáška Island Nalehko byla naprosto fascinující, inspirující a velmi praktická. Mnoho krásných fotek, zajímavých příběhů z cest a odvahy s pokorou a láskou❤️! Příští týden tam letím, a nemohu se dočkat až to tam spatřím na vlastní oči!
    Míšo, moc díky za super přednášku!

  6. Ahoj,
    Uzasna prednaska o Madagaskaru. S kamaradkou jsme ti to uzily a uz se tesim na Island a Havaj☺️ Ano Madagaskar z pohadky to neni ?
    Ale uzasne dobrodruzstvi! Ahoj Lenka

  7. Přednáška o Islandu byla zábavná a plná skvělých tipů, které určitě při návštěvě Islandu využijeme 🙂 Už se těším na další přednášku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *