Guatemala: Kdy, proč, kam, jak

Guatemala není úplně typickou turistickou destinací, za mě ji ale můžu doporučit. Rozhodně je na co koukat a i přes varování mnohých průvodců a kamarádů jsem se tam cítila relativně bezpečně.

Doprava do Guatemaly

Cestování po Guatemale jsme si užili  zimě roku 2014. Guatemala pro Čechy nepodléhá vízové povinnosti. Při cestě se nejčastěji přestupuje v Evropě, poté v Miami či v Houstonu. Pokud přestupujete v USA, nezapomeňte si vyřídit ESTU a také pamatujte, že k ní potřebujete biometrický pas! Jinak se to musí řešit vízem přímo na konzulátu v Praze.  Z bezpečnostních důvodů si v Miami musíte také vyzvednout zavazadlo! Naštěstí je to velice rychlé. Časový posun v Guatemale je 8 hodin.

Doprava po Guatemale

Po Guatemale jsem s dalšími 3 účastníky zájezdu cestovala autem, které jsme si vypůjčili na letišti od společnosti HERZ. Později jsme litovali, že jsme si nepůjčili off-road. Pokud Vám to finance umožní, zajisté neváhejte. Silnice nás sice svou strukturou překvapily, jsou ovšem plné velkých, často neoznačených a špatně viditelných retardérů a také obrovských děr.

Pokud si chcete auto také půjčovat a IMG_5322-1024x682.jpgnechcete jezdit jen po Guatemale, pamatujte, že si musíte vyřídit a zaplatit povolení do jiných států. To neplatí pro Belize, protože tam vám žádná společnost povolení nevystaví. Při vstupu i výstupu do země si pečlivě překontrolujte udělená razítka! Úředníci na ně velice rádi zapomínají, čímž Vám později hrozí pokuta od $100 na osobu.

V turistických oblastech jezdí shuttle busy, což je většinou nějaký off-road, který vás a dalších třeba 15 lidí vezme na korbu. Člověk by ani neřekl, že na korbě ve stoje je to na některých cestách mnohem pohodlnější, než vsedě v kabině. Po celé Guatemale, někde i velice často, jezdí vyřazené školní autobusy z USA. Tento typ dopravy jsme si bohužel neodškrtli, nemůžu tedy soudit. Taxi tu není drahé. Pokud nemá taxametr, domluvte se na ceně před započetím jízdy. Jezdí tu také tuk tuky a rikši či koňské povozy.

Počasí a kdy vyrazit

My jsme vyrazili na 14 dní uprostřed ledna a počasí bylo nádherné. Nepotkali nás téměř žádné opary, které jsou velice běžné a kazí výhledy. Déšť nás zastihl pouze jednou. Velká část Guatemaly je položena celkem, nečekejte tu tedy žádná vedra. Nejtepleji je v dubnu. Nejlepší období pro návštěvu jsou měsíce od listopadu do května. V létě jsou tu monzuny a silné deště a většina cest je potom nesjízdná.

Bezpečnost

Všechny průvodce mluví o cestování v Guatemale jako velice nebezpečném požitku, my jsme tam ovšem neměli problém. Ten nastal až v Salvadoru. Stále tu ale platí obecná pravidla: pohybovat se v rušných místech, především ve velkých městech moc nevycházet v noci a pokud už půjdete někam, kde pohybu moc není, držte se ve velkých skupinách nebo si vezměte vlastního průvodce.

K pocitu bezpečnosti můžou také přispět velice často přítomní, samopalami ozbrojení policisté, vojáci či sekuriťáci.  Na druhou stranu, pistoli tu vlastní kde kdo.

více o bezpečnosti ve článku o Střední Americe.

Jazyk

Úředním jazykem v Guatemale je španělština, kterou pokud ovládáte, budete mít obrovskou výhodu. Říká se, že je to jeden z nejlehčích jazyků na světě. Po prostudování základů, které potřebovat budete, velice rychle zjistíte, že se dá snadno pochytit a dát dohromady z několika jiných jazyků. Anglicky se tu domluvíte jen v hodně turistických oblastech. Obecně mi přišlo, že jsou líní mluvit jiným jazykem než španělštinou, někteří se ale velice snaží a potí se při tom až…za ušima. My jsme se vydali pouze s naprosto obecnými základy pro cestovatele. Byli jsme vybaveni pouze plynulou angličtinou, která nám několika případech pomohla, ale také v mnoha jiných situacích byla k ničemu. Za pomocí rukou a nohou se člověk domluví a užije více srandy, ovšem alespoň lámavá španělština by nám cesty velice ulehčila.

Jídlo

Nemůžu říct, že by mě Guatemalská kuchyně nějak nimg_5339-1024x682adchla. Všude přítomná fazolová pasta a kukuřičné placky mě brzy začali lézt krkem a snad i ušima. Jediné z čeho jsem nadšená byla, bylo avokádo ve více podobách. Ta nejčastější ovšem byla pouze přelimetkovaná pasta. Přes oběd a na večeři můžete občas na ulicích potkat grily, na kterých najdete většinou kuře, které je pro Guatemalu velice typické.  Občas si můžete spravit chuť mexickým burritem či tacos.

Měna

Guatemalský Quetzal vycházel v lednu 2014 zhruba na 2,50 Kč. Platby kartou nebyly až tak běžné jako u nás, ale už je nepovažují za „výstřelek z jiné planety“ jak uváděl 10 let starý průvodce. V některých bankomatech jsme ale měli problém vybrat. Většina z nich je večer mimo provoz. Nezapomeňte smlouvat! Především o suvenýrech a někde i cenách ubytování a fakultativních výletů. Nemusím, snad říkat, že o cenách potravin se nesmlouvá. Cenově bych tenkrát Guatemalu srovnala s Českou Republikou s tím, že si tam lidé vydělávají mnohem méně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *