Střední Amerika: proč, kdy, jak…

Původně jsme chtěli procestovat něco z Jižní Ameriky, ale díky akci u Pelikána jsme změnili názor a rozhodli se na 14 dní letět do Guatemaly, ale samozřejmě nenavštívit jen tu, ale dalších několik států. V původním plánu byla i Belize, ovšem dostat se tam autem z Guatemaly není nic jednoduchýho (více info najdete ve článku Guatemala) a tak jsme omezili  výlet pouze na 4 státy a to Guatemalu, El Salvador, Honduras a Nikaraguu. Byla to taková klasická dovolenková poznávačka, dnes už cestuju dost jinak. Bezpečnot

Střední Amerika (alespoň ty státy co jsme navštívili my) není až tak typickou turistickou destinací, možná právě protože nepatří mezi ty bezpečnější. Z počátku jsem si připadala i celkem bezpečně díky všude přítomným ozbrojencům. Ovšem nakonec jsme  i my prošli přepadením (čti zde), ale i to je zkušenost, o které jsem před odletem ze srandy prohlašovala, že si jí ráda projdu. Teď už ale vím, že bych to oželela i když dobrodruh jsem, a to nemalý.  Jak se přepadení vyhnout se můžete dočíst zde.

Obecná pravidla kterými se řídit:

Pohybovat se v rušných místech, především ve velkých městech moc nevycházet v noci, a pokud už půjdete někam, kde pohybu moc není, držte se ve velkých skupinách nebo si vezměte vlastního průvodce. V turističtějších oblastech není o průvodce nouze, nezapomeňte však smlouvat o ceně! Pokud nemůžete najít průvodce, a obáváte se vyjít sami například na opuštěnou sopku, je dobré zajít na nejbližší policejní stanici a požádat o doprovod. Je ovšem potřeba znát alespoň základní španělštinu, nebo mít připravené fráze. Kdybychom si my zašli na stanici, ušetřili bychom několik hodin výslechu, měli bychom všechny fotky a foťáky a nebyli bychom lehčí i nemalé množství peněz,

Momentálně je nejhorší situace v Mexiku, naopak Kostarika s Panamou patří k těm bezpečnějším státům, možná protože je tam více rozvinutý turistický ruch.

Jazyk

Ve všech zemích je úřední jazyk španělština, kterou pokud ovládáte, budete mít obrovskou výhodu.  Lámanou angličtinou se mluví pouze v turistických oblastech, jinde nemáte šanci. Je tedy nezbytností mít připravené základní slovíčka a fráze a při delším pobytu si velice rychle alespoň základy osvojíte.

Počasí a kdy vyrazit

Jelikož se jedná o tropickou oblast, nenavštěvovala bych Střední Ameriku během léta. Monzuny a zemětřesení jsou zde celkem běžné věci, a při vytrvalých deštích je většina už tak špatně sjízdných cest nesjízdná. Nejtepleji je v dubnu. Nejlepší období pro návštěvu jsou měsíce od listopadu do května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5  +  2  =