25 tipů na dárky (nejen) pro cestovatele

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli cestovatele, máte hromadu možností, jak jim udělat radost nějakým tím darem.

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli cestovatele, máte hromadu možností, jak jim udělat radost nějakým tím darem. Sepsala jsem pro vás pár věcí a zážitků, které mi už radost udělali, nebo si je sama chystám nadělit.

Vychytávky

  • Peněženka, která vypadá jako mapa, nebo leták z letadla? S ní obelháte každého lupiče.  Uvnitř  můžete  mít  jen  potřebnou  hotovost zbytek  schovat  do  neviditelné  ledvinky.
  • Chystá se obdarovaný do Norska? Kup mu online mapu Norska, kde najde přes 100 zajímavých míst! Ušetříš mu tak hodiny plánování a ještě se dozví o hromadě neprofláknutých míst v týhle rozmanitý zemi.
  • Dlouho jsem hledala nějaké lehké pouzdro na tuhé mýdlo. Konečně jsem našla skvěle funkční. lehké i skladné.
  • Kdo by s sebou tahal šitíčko, když už se dá skoro všechno zalepit univerzální záplatou, která vypadá mnohem líp, než naše neodborné stehy? 
  • Péřové boty sama zatím ještě nemám, ale pokaždé, když mi ve spacáku mrznou nohy, říkám si, že příště už si je koupím. Takže ježíšku?
  • Komfortu na trailu za deště rozhodně přispějou nepromokavé ponožky. Už jsem vzdala chození v trekových botách a většinu mých trailů zvládám v běžeckých Altrách, na které nedám dopustit. Dlouho jsem jejich koupi kvůli ceně zvažovala, ale byla to ta nejlepší investice do vybavení, kterou jsem mohla udělat.  V kombinaci právě s nepromokavýma ponožkama tvoří neodlučné parťáky na cesty.
  • Ponožky, které nesmrdí? No jasně, merino to zařídí. Jednoznačnou špičkou na trhu jsou Darn tough, které jsou sice dražší, ale je na ně doživotní záruka, takže se to vyplatí.
  • Kudy chodím, tudy doporučuji Merino oblečení. Na kratší treky není nic lepšího a to hlavně proto, že nesmrdí.  Jedny z nejlepších cen mají na oudoorovybazar.cz 

Potravinové doplňky

Když je člověk dlouhodobě v horách, musí tělu věnovat větší pozornost, než v běžném životě. Pro správnou funkci kloubů, celého těla a udržení energie je potřeba dbát na vhodnou stravu a suplementaci. O doplňcích jsem napsala celý článek, kde se můžete inspirovat více, zde jen největší topovky:

  • Magnesium Mega Mag je tekutý hořčík je bohatým přírodním zdrojem koncentrovaného chloridu hořečnatého s plným spektrem iontových stopových minerálů, které působí jako přírodní kofaktory. Má sice nepříjemnou slanou chuť, ale díky faktorům si troufám říct, že nepotřebujete AC drink. Jeho nevýhodou je však pro jímavost při předávkování. Začínejte tedy postupně a nepřekračujte denní dávku doporučených 4 kapek.

Kolagen Woldohealth má za mě ty nejrychlejší a největší účinky. Můžete si dopřát kolagen naprosto čistý, nebo s kyselinou hyaluronovou a biotinem, které opět působí jako kofaktory a mají také příznivý vliv na pokožku i vlasy. Za mě se jedná o naprostou špičku na trhu, neplatíte tady jen za značku, jako u spousty výrobků, ale vážně za kvalitu, která pomáhá. Neosvědčila se jen mě, ale i mnoha přátelům, kterým jsem ji doporučila.

  • EcolifeSacharomyces Boulardi je směs probiotik a prebiotik ve speciálních kapslích rostlinného původu se zpožděným rozpuštěním. Pro cestovatele jako dělané.

Elektro 

  • Další vychytávka je elektrický zámek s GPS – pealock, který neuvěřitelně ochrání jakékoliv vaše vybavení ať už je to kolo, batoh, lyže nebo kočárek. Tahle vychytávka by neměla chybět žádnému sportovci. 
  • Jaký cestovatel se dnes obejde bez super výkonné a ultralehké power banky? Mým jasným favoritem je Nitecore 20000. Power banku a dvě další zařízení dokážu se správným kabelem nabít za neuvěřitelnou hodinu super výkonnou nabíječkou.
  • HyperJuice. Správnou nabíječku jsem hledala dlouho. Nejdřív jsem měla čínský Baseus, který má sice jeden výkonnější port, ale po půl roce se mi v batohu zničil kolík do zásuvky. Našla jsem tedy americkou firmu se zasouvacími kolíky, navíc ušetřila i krásných 30g a pěju na ní slávu kudy chodím. 

Knihy

  • Náčelník je nová kniha Aleše Palána, na kterou všude slyším jen chválu a je momentálně na vrcholu mého seznamu knih k přečtení.
  • Něha Himaláje je další novinkou od Péti Juračky, kterej má podle mě, jedny z nejlepších cestovatelských přednášek na českým trhu. Jeho humor miluju stejně, jako jeho knihy, i když tu novou mám také stále jen na seznamu.
  • Zatím ten nejlepší cestopis, co jsem četla je Hory a nekonečno od Viktorky Rys. Nejsem žádný velký čtenář, proto se mi běžně nestává, že bych něco přečetla během pár dní. Hory a nekončeno je ale výjimkou. Není to jen příběh sólo dálkového přechodu přes Kavkaz, ale taky hluboké zamyšlení nad životem jako takovým, kde Viktorka naprosto úžasným jazykem vystihuje jeho podstatu. Jsme kamarádky a možná taky pro to jsem měla od knihy velká očekávání. Ty ale Viki mnohonásobně předčila. Spoustu příběhů už jsem slyšela od ní osobně, ale tím, jak je podala do knihy mě naprosto strhla. Knihu také sama skvěle nahrála i v audio verzi. 
  • Slávek král letos vydal svojí druhou knihu, Stopem se psem, což je knížka nabitá zážitkama. Od Slávka jsem četla pouze knihu první, ale většinu příběhů v knize druhé znám od něj osobně a můžu tak říct, že se určitě pobavíte.
  • Poslední z cestopisů, co jsem četla je Kaif od Tonyho Danilova. Knížka napsaná skvělým jazykem, napínává a hlavně vtipná se určitě řadí do jednoho z mých oblíbenců. 
  • Na knihu Oudoorová kuchařka, jsem sama narazila spíše náhodou, její koupě mě ale hodně láká a myslím, že brzy přistane i v mé knihovně.

Kurzy a zážitky

  • Online kurz jazyků jistě žádného cestovatele neurazí. Napsala jsem na ně celý článek s recenzí.

Napravení karmy

  • Téměř každý cestovatel, pokud nejde vyloženě od místa bydliště do cíle pěšky, za sebou nechává nemalou uhlíkovou stopu. Kupte jim pár stromů, který něco přefiltrují, udrží vodu v krajině a ještě poskytnou úkryt či potravu zvěři. Láska k přírodě je za ně zasadí přímo v krajině, nebo si je budou moct zasadit sami, na jakékoliv sázecí akci.

Jídlo na cesty

Nejen každého cestovatele potěší dobrý jídlo. Co víc si přát, než že se k té skvělé chuti přidá i jednoduchost přípravy a lehkost v batohu. Tohle všechno zařídí český výrobce dehydratovaného jídla Adventure Menu. Víc typů v článku o jídle na treky. 

Tipy na dárky, které podpoří zdraví a přírodu naleznete zde

Jeden komentář u “25 tipů na dárky (nejen) pro cestovatele”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *