Jak TO jako holka řeším každý měsíc (nejen) na cestách?

Po mých cestovatelských přednáškách se mi často ve zprávách množí dotazy, jak “to” při cestování každý měsíc řeším, když kolikrát trávím týdny v horách mimo civilizaci. Rozhodla jsem se tedy sepsat svou sáhodlouhou zkušenost s testováním různých menstruačních pomůcek. Dopředu bych ale chtěla upozornit, že se jedná pouze o mou subjektivní zkušenost. Každá to máme jinak, ačkoliv s menstruačními kalhotkami, u kterých jsem skončila, jsou spokojeny všechny kamarádky, co jsem jim kalhotky doporučila. Můžou se ale najít i ty, kterým vyhovovat nebudou (dejte mi, prosím, v takovém případě vědět, ráda bych znala i negativní zpětné vazby)

Cykličnost

Na úvod bych chtěla zmínit, že mě často zaráží, jaké tabu toto téma je i mezi ženami, o mužích ani nemluvím. Ve vašich zprávách opravdu slovo menstruace často nahrazujete slovem “to”. Já  každý týden svého cyklu, včetně menstruace, vnímám jako dar. Svoje cykly sleduji už dlouho a naprosto mě fascinuje, jak to všechno krásně funguje. Přivedla mě k nim kniha Cyklická žena,  která se podrobně věnuje všem týdnům v našem cyklu. Ještě více se mi líbila verze pro muže, která  je jednodušší, ale obsahuje i sex. Cykličnost je ale téma tak široké, že i po letech studia mě stále některé informace překvapí a jsem naprosto fascinovaná tou komplexitou. Já se ale dnes budu věnovat tomu nejznámějšímu týdnu – menstruaci.

Chemikálie a odpad

Je tomu už hromada let, co jsem vysadila hormonální antikoncepci a už bych do ní zpět nešla. Menstruaci si teda moc “naplánovat” nemohu. Jen o trochu později jsem začala řešit chemikálie v kosmetice a tudíž i věcech jako jsou vložky a tampony, které jsou jimi přímo nacucané. Následně přišlo řešení odpadu, kterého při používání běžných menstruačních potřeb vzniká víc než dost.

Látkové vložky

Přestoupila jsem tedy na látkové vložky, které zdaleka nejsou tak komfortní jako ty chemické intimky. Pocitu “pleny” jsem se nikdy nezbavila,  ale moje ekoduše byla utěšena a tělo si zvyklo.

Menstruační kalíšek

Netrvalo dlouho a objevila jsem menstruační kalíšek, se kterým jsem byla celkem spokojená, ale měl svoje mouchy. Vyzkoušela jsem 3 různé tvrdosti, ten nejtvrdší zcela vyřadila a střední jednou připálila při převařování :D. Asi po roce používání jsem si ten nejměkčí vzala na kolo, kde jsem najela asi 60km v příšerným terénu a nechtěla pak pro bolest několik dní kalíšek ani vidět. Vytvořila jsem si k němu tak trochu odpor při sportu. Taky jsem zjistila, že pokud ho používám první den menstruace, je pak mnohem bolestivější než bez něj. Časem jsem taky vypozorovala, že se zavedeným kalíškem mám mnohem slabší pánevní dno, které je u mě i normálně dost oslabené a časté běhání na záchod se stává ještě problematičtějším. O tom, že kalíšek někdy prostě hned nesedne a stejně špiním, ani nemluvím.

Další znepokojení ve mě vyvolávalo zdravotní hledisko. Je opravdu v pořádku v sobě mít 24 hodin cizí předmět a bránit tak krvi, aby se dostávala ven? Shromažďovat ji i 12h v těle?  Výrobci samozřejmě tvrdí, že je to v pořádku, ale zápach, který občas nastal po pár dnech používání, mě o tom plně nepřesvědčoval.

Menstruační kalhotky

Pak mě ale nadšená kamarádka doporučila menstruační kalhotky, o kterých už jsem nějakou dobu přemýšlela. Po jejím vyprávění jsem neváhala už ani minutu a objednala si na zkoušku jeden kus českých Snuggs. Vzala jsem si je s sebou na prodloužený víkend na Slovinsko, který se zvrhnul v tří měsíční Euro trip. Byla jsem tak nadšená, že jsem hned po návratu objednala další kus. Na cestách by se určitě ještě jeden hodil, večer se vždy přeperou a ráno jsou zase připravené, v horách ale ne vždy 100% uschly. Ale i tak jsem si vystačila i s jedněmi a vím, že už nikdy nebudu cestovat jinak a i doma po kalíšku sáhnu jen na plavání, ale po látkových či jiných vložkách/tamponech už nikdy. Kalhotky fungují na bázi nanovlákna, tudíž nezapáchají, jste stále v suchu, a jsou 100% komfortní v každé situaci, tedy i při sportu.

Volná menstruace

Kalhotky kombinuju s volnou menstruací. To znamená, že když cítíte, že krev za chvíli poteče, prostě jí jdete na záchod vypustit. To mi z počátku přišla s mým pánevním dnem jako šílenost, ale brzo jsem přišla na to, že z 90% to zvládám s každým vyčůráním, protože prostě i normálně chodím skoro každou hodinu. Navíc je to hezké napojení na vlastní tělo. Takže i při silnější menstruaci mi bohatě stačí základní kalhotky. V nabídce jsou ale i kalhotky pro silnou menstruaci, nebo noční verze.

Výhody a nevýhody mnou vyzkoušených menstruačních potřeb bez chemie a odpadu

 kalhotkykalíšeklátkové vložky
výhodyZdravotně nezávadnéZaplavu siZdravotně nezávadné
 100% komfortní i při sportuVydrží celý denMožnost volné menstruace
 Vždy v suchuStačí jeden kus 
 Vydrží celý den  
 Možnost volné menstruace  
    
    
nevýhodyNemůžu s nimi do vodyObčas protékáPocit pleny
 Lepší mít víc kusůObčas zapácháPotřeba více kusů
 Cenově nákladnějšíObčas je nekomfortníČastá výměna
 Praní každý den, ale stačí v ruce a je to hnedNekomfortní vymývání například večer v restauraci nebo v horáchNe vždy v suchu
 Občas zapáchajíPřiliž druhů (najít ten, co padne není jednoduché)Občas zapáchá
  Oslabení pánevního dna 
  Diskutabilní zdravotní nezávadnost 
  Nemožnost volné menstruace 

Co dalšího zabalit?

Článek o mém vybavení do hor najdete zde.

2 komentáře u „Jak TO jako holka řeším každý měsíc (nejen) na cestách?“

  1. Myslím, že když Vám kalíšek vystačí celý den, tak jste v pohodě, protože si můžete vybírat mezi mnoha variantami. Pokud jej musíte vymývat jen třeba 2x denně (jak jsem pochopila z tabulky), příležitost se během dne najde. Spíš si nedovedu představit, jak na cestách skladujete, perete a sušíte látkové vložky. Používám kalíšek v kombinaci s látkovou slipovkou (na noc s látkovou vložkou) coby pojistkou a přemýšlím nad kalhotkami. Vzhledem k tomu, že musím kalíšek co 2 hodiny vylévat, počítám, že kalhotkami bych si moc nepomohla a byly by opět jen doplňkem. S jedněmi vystačit nelze, během doby schnutí jste se musela přece uchýlit k jiné možnosti… Děkuji za zkušenost.

    1. Ahoj, mě kalíšek spíš není 100%příjemný, hlavně na kole. Kalhotky jsou už i pro silnou menstruaci, ale pro takhle silnou bych upřímně spíš řešila co je špatně. Tohle množství není už úplně zdravé. Zkuste si poslechnout podcast od cukr free s Bangiari, tam se o tom mluví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  +  79  =  81