Slovinsko: 20 tipů, co vidět a dělat

Přemýšlíte, kam byste se mohli vydat na svou příští dovolenou a hledáte místo, kde se snoubí nádherná příroda, bohatá historie, úchvatná gastronomie a možnosti pro nekonečné dobrodružství? Pak jste našli, co jste hledali. Slovinsko je ta odpověď. Tento pokladu v srdci Evropy, vám nabízí všechno to a ještě mnohem víc. Pojďme se společně podívat na to, proč by Slovinsko mělo být vaší další destinací a kam si můžete vzít i vašeho čtyřnohého mazlíčka (🐶).

Kde se na Slovinsku ubytovat?

Pokud hledáte klid a pohodu, můžete využít třeba Hotel Bohinj. Ušetřit můžete kempováním. V okolí Bledu najdete sice dražší, ale nádherné kempy. Další populární místem je Bovec, kde také najdete širokou nabídku skvělého ubytování, já doporučuju Base camp.

Nestačí ti 20 tipů? pořiď si mapu se 150+místy

Slovinsko: mapa 150+ míst, co vidět

189 

Objevte krásy Slovinska s mojí podrobnou mapou, která obsahuje 150+ míst v této rozmanité zemi. Prozkoumejte deset kategorií mapy.

Kategorie: ,
Štítky: ,

Přírodní krásy Slovinska

Jezero Bled 🐶

je bezpochyby jedním z nejikoničtějších míst v celém Slovinsku. Jeho tyrkysová voda, uprostřed které se tyčí malebný ostrov s kostelíčkem, je obklopená majestátními horami a zelenými lesy, což vytváří krajinnou scenérii jako z pohádky. Nezapomeňte si pronajmout loďku a vydat se k ostrovu, nebo si dopřát tradiční bledský krémový řez v některé z místních cukráren.

vyhlídka na Bled

Vyhlídka na Bled

Postojnská jeskyně

Je dalším zázrakem přírody, který musíte vidět na vlastní oči. Tento rozsáhlý systém krasových jeskyní vás ohromí svými stalaktity a stalagmity neuvěřitelných tvarů a velikostí. A co víc, můžete se sem vydat na jedinečnou jízdu vláčkem, která zážitek jen umocní. Vstupenky doporučuji rezervovat předem. V sezoně je beznadějně vyprodáno.

Powered by GetYourGuide

Triglavský národní park

Je srdcem slovinských Alp a domovem nejvyššího vrcholu země, Triglavu, který je považován za národní symbol a je zobrazen i na slovinské vlajce. Park nabízí nesčetné možnosti pro pěší turistiku, horskou cyklistiku, rafting a mnoho dalších outdoorových aktivit.

Výstup na Triglav

nejvyšší hora Slovinska s výškou 2864 metrů, je pro mnohé cestovatele a horolezce vrcholem jejich slovinského dobrodružství. Existuje několik cest, jak dosáhnout vrcholu, přičemž každá nabízí různé úrovně obtížnosti a krásy.

  1. Přes Krma – Tato trasa je považována za nejdelší, ale zároveň nejméně technicky náročnou. Vhodná pro začínající horolezce, kteří hledají méně náročnou cestu na vrchol. Je naprosto nádherná, šla jsem jí dvakrát.
  2. Přes Pokljuku – Cesta začíná na planině Pokljuka a je oblíbená pro svou přírodní krásu a relativní přístupnost. Střední délka a obtížnost.
  3. Přes Vrata – Trasa přes Aljažev dom v údolí Vrata je jedna z nejkratších, ale zároveň i technicky náročnějších cest. Nabízí nádherné výhledy, včetně pohledu na severní stěnu Triglavu. Já jsem šla nahoru přes cestu Slovinska planinska a dolů přes Tomíškova, což je A/B ferrata. Určitě bych to dnes neudělal jinak (ale je na vás, co preferujete), jedniný, co bych změnila by bylo rozložení do dvou dnů. V jeden den to byl dost masakr a rozhodně už si to nechci nikdy zopakovat
  4. Přes Kot a Staničev dom – Tyto cesty jsou vhodné pro zkušené horolezce hledající výzvu. Nabízí náročnější terén a méně frekventované trasy.

Většina cest vyžaduje dva dny, s přenocováním v jedné z horských chat, například Triglavskem domu na Kredarici, nejvýše položené horské chatě ve Slovinsku, která slouží jako výchozí bod pro finální výstup na vrchol.

Výstup na Triglav

Výstup na Triglav

Bohinjské jezero 🐶

Je další perla Slovinska, která se nesmí opomenout při návštěvě této malebné země. Nachází se v Triglavském národním parku. Bohinjské jezero je největší přírodní jezero ve Slovinsku a nabízí nádherné přírodní scenérie.

Jednou z nejpopulárnějších atrakcí v blízkosti Bohinjského jezera je vodopád Slap Savica 🐶, jeden z nejznámějších vodopádů ve Slovinsku, jehož vody se vynořují přímo z vápencových skal a tečou do jezera. Pro ty, kteří chtějí prozkoumat více, nabízí lanovka na Vogel možnost dostat se na vyhlídkové místo s panoramatickým výhledem na jezero a okolní vrcholy.

Bovec a okolí 🐶

Bovec je bránou k některým z nejvíce vzrušujících outdoorových aktivit v Slovinsku. Region nabízí bohaté možnosti pro turistiku, rafting na řece Soča a canyoning či horskou cyklistiku.

Vodopád Kozjak 🐶
Kozljak

Vodopád padá z výšky 15 metrů do nádherného modrozeleného jezírka. Přístup k vodopádu vede po dobře udržované stezce, která prochází skrze bujnou vegetaci a přes několik malých mostů překonávající říčku Kozjak. V blízkosti vodopádu nejsou žádné obchody ani restaurace, což udržuje jeho přirozenou a nedotčenou atmosféru. Vstup na území vodopádu je zpoplatněn malým vstupným, které přispívá na údržbu stezek a ochranu přírody.

Mangart 🐶

Mangart je třetí nejvyšší vrchol Slovinska, je přístupný z také italské strany, což nabízí méně technicky náročnou cestu na vrchol, vhodnou i pro turisty se psy . Zvolte slovinskou ferratu B, pokud hledáte cestu s mírnou výzvou.

Bivak v Kotově sedle 🐶
Bivak v Kotově sedle

Bivak v Kotově sedle je dokonalým útočištěm pro ty, kteří chtějí přenocovat uprostřed divoké přírody Julských Alp s výhledem, který vám vezme dech.

Jalovec

Výstup na Jalovec je pro pravé dobrodruhy. Nedoporučuju podnikat túru z Kotova sedla bez helmy a ferratového vybavení, zvláště pokud se chystáte dále na Mangart.

Zelence 🐶
Zelence

Jsou přírodní rezervace a jedno z nejfotogeničtějších míst ve Slovinsku. Nachází se nedaleko obce Kranjska Gora, na začátku údolí Planica. Jedná se o nádherné prameniště řeky Sávy Dolinky, které je známé svou neuvěřitelnou smaragdově zelenou barvou vody.

Tato malebná lokalita je domovem bohatého ekosystému, včetně různých druhů ptáků a ryb, což z ní činí ráj pro přírodovědce a milovníky fotografování. Dřevěná chodníková lávka umožňuje návštěvníkům prozkoumat oblast bez narušení křehkého přírodního prostředí. Doporučuji sem vyjet brzo ráno, nebo pozdě odpoledne.

Velika Korita 🐶

Tato hluboká a úzká soutěska řeky Soča, s jejími křišťálově čistými smaragdově zelenými vodami, představuje jeden z nejkrásnějších příkladů krasového jevu v Alpách.

Bivak pod Skuto

Jedná se o malý prosklený bivak umístěný pod vrcholem Skuta v Kamnicko-Savinjských Alpách. Nabízí úkryt pro ty, kteří chtějí zůstat v horách přes noc. Ovšem poslední roky je dost turistický, je tedy dobrý být připraven na to, že se sem nemusíte vejít.

Outdoorové aktivity

Láska k přírodě je v Slovinsku všudypřítomná, a tak není divu, že nabízí širokou škálu outdoorových aktivit. Ať už preferujete pěší turistiku po horských stezkách, cyklistiku podél zelených řek nebo vodní sporty na jezerech a řekách, Slovinsko vás nenechá na pochybách, že jste přišli na správné místo. Slovinsko je také jedno z nejlepších míst Evropy, kde můžete vyzkoušet canyoning, který rozhodně doporučuji. Pokud vám adrenalin nestačí, můžete zkusit i paragliding.

Horolezci si přijdou na své v Ospu. Ten totiž představuje jednu z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších horolezeckých lokalit ve Slovinsku, stejně jako v celé Evropě.

Oblast nabízí více než 800 horolezeckých cest různých obtížností, od snadných cest pro začátečníky až po extrémně těžké cesty pro zkušené lezce. Skály v Ospu jsou známé svou kvalitou, různorodostí a fantastickými výhledy na okolní krajinu, včetně výhledů na Jaderské moře.

Kromě Ospu, oblast nabízí i další lezecké lokality jako jsou Mišja Peč a Črni Kal, které poskytují další možnosti pro horolezectví v krásném přírodním prostředí.

Historické a kulturní památky

Slovinsko je rovněž bohaté na historické a kulturní památky, které stojí za to objevovat.

Velika Planina 🐶

je jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších planin ve Slovinsku, nacházející se v Kamnicko-Savinjských Alpách. Tato rozlehlá horská plošina je známá svou idylickou krajinou, tradičními pasteveckými chatami a bohatým pastýřským životem, který zde můžete zažít zejména během letních měsíců.

Velika Planina nabízí úchvatné výhledy na okolní horské vrcholy a údolí a to myslím i lepší, že nabízí nedaleký bivak pod Skuto. Přístup na Velikou Planinu je možný pěšky nebo lanovkou, což z ní dělá snadno přístupnou atrakci pro široké spektrum návštěvníků.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednou z nejzajímavějších atrakcí Veliké Planiny je tradiční architektura pastevských chat, které svými charakteristickými kruhovými strechami pokrytými s bukovou kůrou připomínají pohádkové domky. Tyto chaty nejen že dotvářejí kouzelnou atmosféru planiny, ale také slouží jako připomínka dlouholetých tradic a životního stylu lidí, kteří zde žili po staletí.

Velika Planina je také populárním místem pro zimní sporty, včetně sjezdového a běžeckého lyžování, díky čemuž je atraktivní destinací po celý rok.

Ljubljana 🐶

V hlavním městě Slovinska, se nachází Ljubljanský hrad, odkud se vám naskytne dechberoucí výhled na město se všemi jeho historickými budovami a zelenými parky.

Piran 🐶

Při návštěvě pobřežního města se zastavte na náměstí Tartinijev trg, které je srdcem města a kde si můžete vychutnat kávu v jedné z mnoha venkovních kaváren. Nezapomeňte navštívit městské hradby, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na celé město a moře.

Gastronomie a víno

Když se řekne Slovinsko, nemůžeme opomenout jeho bohatou gastronomii a vinařství. Pokud jste milovníky dobrého jídla, určitě si nenechte ujít slovinské speciality jako jsou kraški pršut (vzduchem sušená šunka), idrijski žlikrofi (plněné těstoviny) nebo blejská kremna rezina, sladký závěr každého dobrého jídla. Pokud chcete ušetřit, můžete si vařit sami. O jídle na cestách jsem napsala více zde.

Pokud jde o vína, Slovinsko se může pochlubit několika vinorodými oblastmi, které produkují výborná bílá i červená vína. Doporučuju návštěvu vinic a degustaci přímo u vinařů, kde si můžete vychutnat lokální vína a zároveň se dozvědět něco o jejich výrobě.

Tip na cestovatelský itinerář

Pokud plánujete jednotýdenní cestu po Slovinsku, začněte své dobrodružství v Ljubljaně, poté navštivte jezero Bled a pokračujte do Triglavského národního parku. Nevynechejte Postojnskou jeskyni a zakončete svůj výlet v přímořském městě Piran. Tento itinerář vám umožní zažít rozmanitost Slovinska, od jeho historických památek až po přírodní krásy.

Co na Slovinsku vynechat?

Vodopád na Vintgaru můžete vidět i zadarmo
Vodopád na Vintgaru můžete vidět i zadarmo

Co nedoporučuju je soutěska Vintgar (přes den to tu musí být turistická bláznovina, já byla večer sama, ale za těch 10€ to nestálo, pokud jedete autem dalších 10€ za parkování. K poslednímu vodopádu si můžete dojít zadarmo z druhé strany. Stejně tak mi přišlo jezero Jasna.

Kdy Slovinsko navštívit?

Země je krásná po celý rok, ale nejlepší čas pro návštěvu závisí na tom, co chcete dělat. Pro pěší turistiku a prozkoumávání přírody je ideální období od jara do podzimu, zatímco zimní měsíce lákají milovníky zimních sportů do slovinských hor.

Jak se vyhnout turistickým pastem

Aby vaše cesta byla co nejautentičtější, doporučuju se vyhnout hlavním turistickým sezónám a místo toho navštívit Slovinsko v méně frekventovaných obdobích. Pokud jste tu v sezoně, choďte všude brzy ráno, případně hodně pozdě odpoledne. Také se nebojte odbočit z hlavních turistických tras a objevovat méně známá místa, která vám mohou nabídnout nezapomenutelné zážitky.

Slovinsko s dětmi

Slovinsko je také skvělou destinací pro rodiny s dětmi. Země nabízí mnoho aktivit a atrakcí, které jsou vhodné pro malé i větší děti, od dobrodružných parků a vodních světů po interaktivní muzea a rodinné výlety do přírody.

O tom jak jsem do Slovinska odjela na prodloužený víkend a vrátila se až za 3 měsíce s projetými dalšími 8 zeměmi tady

Všechny FUCKUPY, který jsem cestou zažila tady

Nestačí ti 20 tipů? pořiď si mapu se 150+místy

Slovinsko: mapa 150+ míst, co vidět

189 

Objevte krásy Slovinska s mojí podrobnou mapou, která obsahuje 150+ míst v této rozmanité zemi. Prozkoumejte deset kategorií mapy.

Kategorie: ,
Štítky: ,

FAQ: Často kladené otázky

Chystáte se na cestu?

Nevíte co zabalit? Moji výbavu nejen na treky můžete omrknout zde.

Co za jídlo beru na cesty zjistíte here.

Hledáte levné cestovní pojištění? 50% na pojištění AXA najdete tu.

Jaké potravinové doplňky balím do hor se dozvíte tu.

Jak na levné letenky se dočtete tady.

Uletělo vám letadlo? Zrušili vám let? Můžete dostat až 16 000! Jak? Dozvíte se zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *