Gruzie, 25 tipů co vidět a dělat

Gruzie

Gruzie, země zasazená na rozhraní Evropy a Asie, vás uvítá otevřenou náručí a nabídne širokou škálu zážitků, které osloví každého cestovatele. Tato země nabízí hromadu historických památek, přírodních krás, kulturních zážitků a moderních atrakcí. Navíc je zde skvělá kuchyně a přátelští lidé. V následujícím článku se podělím o tipy, co vidět v Gruzii, a jak plánovat vaši cestu.

Kde se v Gruzii ubytovat

Určitě zde nedoporočuji ty nejlevnější hostely. Popravdě jsem větší humus nikde jinde nezažila než v nejlevnějším hostelu v Batumi nebo Tbilisi. Využívejte buď homestays nebo lépe hodnocené hotely. Třeba Four season v Kutaisi je jeden z těch lepších. V Mestii jsem vždy bydlela jen v homestay, například v krásném Riversite Svaneti. V Batumi např. Panorama in Orbi. Více tipů najdete v mé mapě.

Architektonické skvosty a historické památky

Skalní město Vardzia

Tento rozsáhlý jeskynní komplex vytesaný do boku hory v 12. století sloužil jako pevnost i jako klášter.

vardzia

Vardzia

Pevnost Narikala

Pevnost Narikala je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Gruzii. Nachází se na vrcholu kopce nad Tbilisi a nabízí nádherný výhled na celé město. Pevnost byla postavena ve 4. století a sloužila jako obranná pevnost během mnoha válek. Dnes zde můžete vidět zbytky hradeb, věží a dalších historických artefaktů.

Svetitskhoveli katedrála

Svetitskhoveli katedrála je další významnou historickou památkou v Gruzii. Nachází se v městečku Mtskheta, které je považováno za duchovní a kulturní centrum země. Katedrála byla postavena v 11. století a je považována za jednu z nejkrásnějších staveb v Gruzii. Uvnitř katedrály můžete vidět mnoho uměleckých děl a historických artefaktů.

Gruzínské kláštery jsou opravdu krásné

Gruzínské kláštery jsou opravdu krásné

Gergetský klášter

Gergetský klášter se nachází v údolí řeky Mtkvari a patří mezi nejstarší kláštery v Gruzii. Byl postaven ve 4. století a sloužil jako důležité centrum náboženského života v zemi. Klášter je považován za jedno z nejkrásnějších míst v Gruzii a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Uvnitř kláštera můžete vidět mnoho historických artefaktů a uměleckých děl.

V Gruzii je mnoho dalších historických památek a každá z nich má své vlastní jedinečné kouzlo. Pokud se zajímáte o historii a kulturu, určitě byste neměli vynechat tyto tři památky.

Přírodní divy Gruzie

Gruzie je domovem některých z nejúchvatnějších přírodních scenerií na světě. Její rozmanitá krajina je jako plátno, na kterém příroda maluje své mistrovské dílo – od sněhem pokrytých hor po bujné lesy a průzračné řeky.

Kazbegi a okolí

Kostel svaté trojice

Jedním z nejkrásnějších přírodních zážitků v Gruzii je horský region Kazbegi a okolí. Nachází se zde nejvyšší hora Gruzie, Mount Kazbek, a mnoho dalších horských vrcholů a scenérií. V Kazbegi můžete navštívit i klášter Gergeti, který se nachází na vrcholu kopce a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu.

Martvili kaňon

Martvili kaňon je další nádherné místo, které byste neměli při návštěvě Gruzie vynechat. Tento kaňon se nachází v západní části země a nabízí návštěvníkům úchvatnou scenérii s průzračnou vodou a vodopády. Můžete zde absolvovat i plavbu na lodičkách a užít si tak krásy tohoto přírodního zázraku.

Sataplia rezervace

Sataplia rezervace se nachází v blízkosti města Kutaisi a nabízí návštěvníkům krásné výhledy na okolní krajinu a unikátní geologické útvary. Zdejší jeskyně jsou přírodními památkami, které jsou staré až 30 milionů let. V Sataplia rezervaci můžete také vidět různé druhy zvířat, jako jsou například medvědi a vlci.

Údolí Truso

Údolí Truso

Údolí Truso je dalším nádherným přírodním zákoutím, které byste měli při návštěvě Gruzie navštívit. Nachází se v blízkosti hranic s Ruskem a nabízí návštěvníkům krásné výhledy na horské vrcholy a údolí. Zdejší termální prameny jsou oblíbeným místem pro relaxaci a odpočinek.

Kavkazské vrcholy

Nepřehlédnutelnou částí gruzínského reliéfu jsou Kavkazské hory, domov mytických postav a majestátních vrcholů, jako je Mount Shkhara nebo Kazbek. Pro milovníky hor je Gruzie pravým rájem na zemi, nabízejícím nespočet možností pro trekking, alpinismus a objevování nedotčené přírody.

Termální prameny a minerální vody

Gruzínské termální prameny, jako jsou ty v Borjomi nebo Tskaltubo, jsou známé svými léčivými vlastnostmi a poskytují návštěvníkům příležitost k regeneraci těla i ducha.

Národní parky a chráněné oblasti

V celé Gruzii se rozprostírají chráněné oblasti, jako je Národní park Borjomi-Kharagauli nebo Lagodekhi, které jsou domovem bohaté fauny a flóry. Prozkoumávat je můžete pěšky, na koni, nebo dokonce na horském kole, a to vše v rámci pečlivě spravovaných ekosystémů.

Užba

Města v Gruzii

Tbilisi: Most mezi východem a západem

Tbilisi, hlavní město Gruzie, je jako živý organismus s bohatou historií. Zde se prolíná starobylá architektura s moderním designem. Městský ruch se snoubí s klidnými zákoutími jako jsou Sulfur Baths či botanická zahrada. Můžete se toulat uličkami starého města a obdivovat barevné balkóny a dřevěné dveře nebo se vydat do moderních čtvrtí, kde objevíte umění, kavárny a butiky.

Batumi: Kavkazské Las Vegas u Černého moře

Batumi je druhé největší město Gruzie a v létě se stává centrem turismu. Za mě je to hodně velkej bizár. Nabízí směsici plážového života, zábavního průmyslu a zářivé architektury. Na bulváru u moře se mísí palmy s neonovými světly kasin a moderními sochami a jen zajdete za roh, už narážíte na oprýskané domy a slumy.

Kutaisi: Kolébka gruzínské kultury

Kutaisi, jedno z nejstarších měst světa, bylo kdysi hlavním městem Gruzie a dodnes je důležitým kulturním a vzdělávacím centrem. Proslulé historickými památkami jako je katedrála Bagrati nebo klášter Gelati, je město hrdým nositelem gruzínského duchovního a kulturního dědictví.

Powered by GetYourGuide

Dobrodružství a aktivity

Trekking a horolezectví

Svanetie

Pro milovníky přírody a adrenalinu nabízí Gruzie mnoho treků a horských výprav. Objevte třeba nekonečné stezky v Svanetii nebo se vydejte na výstup na Kazbek. Příroda zde je stále divoká a nezkrotná, a připravena odměnit každého, kdo se rozhodne ji prozkoumat.

Trek z Mestie

Trekování okolo Mestie je nádherné. Máte tu mnoho možností. Já jsem začala už v Mazeri a skončila v Teti. Většina lidí končí už v Užguli, ale to si myslím, že je velká chyba, protože ty největší krásy jsou právě za ním. Přesně natrekovanou trasu najdete v mé mapě.

Z Juty do Omala

Další nádherný delší trek, který jsem šla nevšedně přes Barbalo pass. Většina lidí to chodí přes turistické Šatili, ale já jsem díky jiné trase nahoře nepotkala ani živáčka až na místní pastevce. Podrobnosti opět v mapě.

Zimní sporty

Pro milovníky zimních sportů je Gruzie skrytým pokladem. Lyžařská střediska jako Gudauri, Bakuriani či Mestia nabízejí skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding s nádhernými výhledy na horizont kavkazských štítů. Střediska jsou vybavena moderními lanovkami a sjezdovkami různých obtížností, což je ideální jak pro začátečníky, tak pro zkušené lyžaře. Gruzie je skvělá i na skialpinismus, jen zatím nedisponuje lavinovou předpovědí, je tedy lepší jít s průvodcem.

Vinařské túry a degustace

degustace vína

Gruzie je kolébkou vína, s více než 8 000 let starou historií vinařství. Navštivte některé z tradičních vinařství v Kachetii a ochutnejte vína vyrobená unikátní metodou kvašení v qvevri (hlíněné nádoby zakopané v zemi). Tyto túry nejsou jen o chuti vína, ale také o poznání kultury a tradic, které s ním jsou spojené.

Kulinářské dobrodružství: Chutě Gruzie

Gruzínské speciality

Gruzínské jídlo je symfonií chutí, které se skládají z nekonečného množství bylinek a koření. Z kulinářských klasiků, jako je chinkali (měkké masové kuličky zabalené v tenkém těstě) a chachapuri (bohatě plněný sýrový chléb), až po delikátní badrijani (plněný baklažán s ořechovou pastou), gruzínská kuchyně je určitě něco, co musíte ochutnat.

Nejlepší doba pro návštěvu

Nejlepší doba pro návštěvu Gruzie je od května do září, kdy jsou teploty příjemné a počasí je relativně stabilní. V létě může být velmi horko, zejména v nížinách, zatímco v horách může být chladno i v letních měsících. V zimě jsou v horách dobré podmínky pro lyžování a snowboarding, ale v nížinách může být velmi chladno až mrazivě.

Pokud plánujete návštěvu Gruzie, mějte na paměti, že v létě může být v některých oblastech velmi rušno a turistické atrakce mohou být přeplněné. Pokud preferujete klidnější a méně turistické místa, zvažte návštěvu v mimo sezóně

Co si do Gruzie zabalit?

To vždy záleží na vašich prioritách a účelu cesty, já tam chodila hlavně po horách v létě i v zimě. Koukněte na článek s mým vybavením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

65  +    =  74