Na mých cestovatelských přednáškách se mě stále ptáte na vybavení a doporučení na něj, bohužel ne vždy pro něj zbyde dostatek prostoru a ne každého to zajímá. Takže s jakým vybavením chodím na delší i kratší přechody hor? Jak se postupem času měnilo? Jak odlehčit batohu? To vše se dozvíte v následujícím článku.
Obecně si zakládám na tom, že batoh by měl být co nejlehčí, každých 100g je na zádech znát a gram ke gramu udělá hodně. Já to většinou doženu jídlem, o kterém je ale jiný článek. Pojďme se podívat na to vybavení:
Zavazadla
Moje hikerské začátky byly se starým Osprey Kyte 46, což je skvělý větší batoh třeba pro někoho, kdo potřebuje vstup ze třech stran. S postupným minimalismem na mě ale začal být moc velký a tak jsem ho vyměnila zajiný Osprey Talon 44, který má krásných 1020 g. Darem jsem ale dostala nádhernou Mariposu od Gossamer Gear, která je sice ultralight, ale stále je na mě trochu veliká. Pro její nádhernou barvu jsem ale ochotna hodně obětovat :D.
Balení mi stále ulehčují nepromokavé vaky, které zároveň používám jako organizéry.
Elektronika
Foťáků jsem vystřídala několik. Naposledy jsem fotila s bezzrcadlovým Olypusem, ale už jsem se ho zbavila, protože telefony dnes fotí tak obstojně, že mi přijde zbytečný tahat foťák. Nejdřív jsme měla Xiaomi 10T pro, který mi bohužel po půl roce ukradli ve Španělsku. Z fotek jsem byla nadšená, ale stále jsem po Olympusu občas sáhla.
Investovala jsem tedy ještě více do telefonu Samsung Galaxy S21 a od té doby Olympus ležel doma netknutý. Z fotek jsem byla nadšená a na přednáškách se mě lidé ptali co mám za zrcadlovku. Po dvou rokách ale baterka dost degradovala a foťák zlehka taky.
Pořídila jsem tedy jeden z nejlepších fototelefonů s Googlem na současným trhu Vivo x100 pro a nemůžu se ho furt nabažit. Ten zoom, makro, kresba a baterka je oproti předchozímu Samsungu taky pohlazení po hikerské duši.
Vše dokážu nabít super výkonnou a ultralehkou power bankou Nitecore 20000. A power banku a dvě další zařízení dokážu se správným kabelem nabít super výkonnou nabíječkou HyperJuice. Správnou nabíječku jsem hledala dlouho. Nejdřív jsem měla čínský Baseus, který má sice jeden výkonnější port, ale po půl roce se mi v batohu zničil kolík do zásuvky. Našla jsem tedy americkou firmu HyperJuice se zasouvacími kolíky, navíc ušetřila i krásných 30g a pěju na ní slávu kudy chodím.
Spaní
dlouho jsem zvažovala a vybírala co nejlehčí stan, až jsem se rozhodla pro plachtu Appy Trails Mark, dnes už s ultralehkými kolíky. Byla jsem s ní moc spokojená a do dnes je to asi nejlepší plachta, pod kterou jsem zatím spala. Dneska už ale spím pod mnohem lehčí SMD DESCHUTES, pod kterou se při tulení taky dva vejdeme, ale ani za ty roky jsem se nesmířila s tou vyvýšenou předsíňkou, na kterou stále nadávam, ale ta váha mi za to stojí. Kdybych měla Dnes volit novou, asi bych šla do Gossamer Gear, která nabízí i verzi pro dva. Vyzkoušela jsem si ho ve střední Americe a myslím, že splňuje moje požadavky jak na pohodlí tak na váhu.
Na Pamír trailu jsme spaly pod stanem Big Agnes, což pro mě byl až zbytečnej luxus a gramy navíc, ale pokud bych jela do nejaky ho hodně deštivýho počasí, asi bych neměnila, váhově je to na stan furt hodně dobrý.
Pokud nemusíte mít vybavení nové, můžete zkusit různé bazary. Na ultralight se specializuje např. bazar nalehko na FB.
Oblečení
Co jde volím Merino. Neškrábe, hřeje/chladí a hlavně nesmrdí. Často se dá sehnat bazarové, nebo pokud nepotřebujete mít zrovna nejnovější model můžete využít skvělé ceny na Outdoorshops.cz. Osobně jsem vyzkoušela několik značek, ale zatím mě všechny, kromě průkopníka Icebreaker, celkem zklamaly.
Jak jsem řekla, vlna merino smrdí mnohem méně, než jakýkoliv jiný materiál. Proto i spodní prádlo, ať už dámské nebo pánské můžete nosit i několik dní bez zápachu. (Když trochu smrdí, nechte večer vyvětrat, díky antibakteriální vlastnosti vlny to bude ráno mnohem lepší). Jsou ale samozřejmě dny (lidi), kde nepomůže ani merino :D. Ovšem jeho velkou nevýhodou je vyšší cena a taky trvanlivost.
Pokud jde o čisté merino, rychle se roztrhá. Proto ráda volím kombinaci, například TRI-KO od Nalehko, vydrží opravdu hodně dlouho. Sice se trochu žmolkovatí, ale odžmolkovač už máme určitě všichni doma. Na léto mám ale úplně nejraději Patagonia cap cool deily. Cool není protože by byla cool, ale protože fakt cladi.. A když si ho člověk namoci do potoka, je to úžasné recept na vedro a neví nesmrdí! Mám pocit, že funguje líp jak merino. Jednoznačně můj favorit.
Merino leginy jsem taky občas používala jako spodní vrstvu pod jediné (nepočítám-li ty nepromokavé) kalhoty a zároveň kraťasy, které jsem s sebou měla.
Střední vrstvu mám lehoučkou mikinu Rab Ascendor Light Hoody. Jako Svrchní vrstvu mám aktuálně péřovku od RaB Mythic Alpine Light, která mám krásných 235g a zahřeje mě ve třech sezonách. Přes ní pak ještě nosím voděodolnou bundu Etalon od Nalehko. Nepromokavou dvojku s jejich neuvěřitelnými 79g doplňují kalhoty RaB Phantom.
Nepromokavé věci a všechno co mě napadlo jsem máchala v impregnaci Nikvax, na kterou nedám dopustit, ve většinu sprejů z obchodů nevěřím, tohle je ale pecka.
Boty
Trekové boty Grisport walk mám dnes už jen do sněhu. Nějakou dobu jsem chodila v běžeckých Altrách, po nějaké době mě ale kvůli mim začaly bolet klenby, které bohužel bolí do dnes, i když už je to několik let. Dnes už ale bolest není tak intenzivní a stále se s tím dá chodit. Když začala, byla naprosto paralyzující. Můj podolog ani fyzioterapeut mi boty se 0 dropem nedoporučili, kvůli mé vyhřeznuté ploténce. Pokud nejste zdravý jedinec, Altry doporučuji zkoušet pomalu a střídat je. Určitě bystě s nimi neměli vyrazit poprvé na dlouhý trail.
Často s nimi lidé také trpí na achylovky, ale naopak ulevují od bolesti kolen. Rozhodně ale doporučuji jakékoliv trailové běžecké boty ideálně s širokou špičkou, ale každý si musí vyzkoušet, co mu sedí. Dnes nosím Topo, které mě překvapily dlouhou výdrží. V kombinaci s nepromokavýma ponožkama tvoří neodlučné parťáky na cesty.
oblečení na treky
Vaření
Větší ešus z sady pinguin s DIY pokličkou, kterou jsem lehce vystřihla z hliníkového tácu na grilování slouží dodnes.nJak vidíte, plastové příbory moc nefungují, takže dnes už mi slouží hliníková ultralight lžička
Vařič vařič pinguin hiker, Zapalovači už nevěřím, proto mám vždy i křesadlo.
Na vodu nosím vodní vak, kam napojím vodní filtr sawyer.
Hygiena
Nosím jen přírodní mýdlo, šampon i konďák a kyselinu hyaluronovou, deodorant, oleje a minerální opalovací krém. Co jde přelévám do ultralhkých obalů Matador, speciálně obal na mýdlo je skvělý, protože v něm krásně dýchá a neoslizne.
Skládací kartáček ušetří nějaké místo, stejně tak jako menstruační kalíšek ušetří spoustu odpadu. Dnes už ale používám menstruační kalhotky, o kterých jsem napsala zvláštní článek.
Lékarnička
náplasti, obinadlo, tea tree oil, paralen, blokurima, pinzeta, šitíčko. Více jsem se rozepsala v článku.
Ostatní
Trekové hole mívám Forclaz Decathlonu, pokud letím s příručákem, protože mě nemrzí, když mi je náhodou zabaví (stalo se to 2x asi z 15 pokusů). Jinak chodím s Fizan compact 3. Nikdy nesmí chybět univerzální opravovací páska.
Balíš se na cestu?
Co na treky sbalit za jídlo najdete tady.
Co za levné cestovní pojištění? 50% na pojištění AXA dozvíte zde.
Jaké potravinové doplňky beru na treky já se dočtete zde.
Pro tip jak na levné letenky klikni sem.
Ahojky,
pročítám si tvůj blog a zarazilo mě „Boty, plachtu, nepromokavé věci a všechno co mě napadlo jsem máchala v impregnaci Nikvax, na kterou nedám dopustit“ – jestli jsi to máchala, tak se ten Nikwax lije do vody či co? Tvůj odkaz je na stránku, kde těch impregnací je hodně.
Děkuji za odpověď a přeji krásné zážitky při cestování.
Lenka
Ahoj, ano, Nikvax je opravdu i verze, kterou si můžeš naředit, ale ne každému vyhovuje. Prodávají i už naředěný ve spreji. Ale v tý vodě ti to krásně obalí obě strany, je to super 🙂 Určitě jí v tom výběru najdeš 🙂
Ahoj, díky za tvůj rozhovor v Casablance! Chválila jsi tam tuším tarp, že ho používáš místo stanu. Jaký sis oblíbila a proč? Děkuju za bezva web!
Ahojky, díky za upozornění, v poslední úpravě článku mi celá šást o stanech a plachtách vypadla. Je tedy zpět i s doporučením co bych pořizovala dnes 🙂
Krásný den, Míšo, chtěla bych se zeptat. S vyjmenovanými batohy létáte jako s příručním zavazadlem? Vejdete se do rozměrů (alespoň většinově)? Aktuálně koukám po batohu, který bude mít fajn záda, ale bude s ním možné jet jako s příručákem, tedy řekněme do výšky 55 cm max. Děkuji moc za odpověď.
Zdravím, jasně vsechny odpovidaji, krom Kyte… Ta už je hoooodne hraniční, ale taky mi prosla…
Diky moc. Ja prave na vsech strankach u Talonu 44 narazila na rozmer kolem 75 cm vyska, coz je o 20 navic nad limit prirucniho zavazadla. Ale mozna je le to tedy max.rozmer, na ktery se u batohu da dostat. Pujdu se na nej nekam podivat.
Zdravím, jasně vsechny odpovidaji, krom Kyte… Ta už je hoooodne hraniční, ale taky mi prosla…