Norsko: 35 tipů, co vidět a dělat

Lofoty bez lidí

Norsko je za mě jednou z nejkrásnějších zemí Evropy. Je to země fjordů, trolů, polární záře, nekonečných přírodních krás. Je destinací, které rozmanitost a divokost rozhodně nechybí a každý si tu najde to svoje. Od rušných měst plných historie a kultury po odlehlou nedotčenou krajinu, kde nepotkáte známku civilizace. Ale proč se omezovat pouze na známá místa? Vedle slavných atrakcí, jako je Preikestolen nebo Geirangerfjord, skrývá Norsko i méně navštěvované skvosty, které jsou rozhodně stojí za objevení. My jsme v roce 2023 vyrazili skoro na dvouměsíční roadtrip po Norsku a v tomto článku se s vámi podělím o 35 míst a aktivit, která byste v Norsku neměli vynechat – od těch nejpopulárnějších až po skryté klenoty, které z vaší cesty udělají nezapomenutelný zážitek. Pokud vám nestačí těchto 35 tipů, můžete využít naší mapy s více jak 300 místy!

Kde se v Norsku ubytovat?

Ubytování v Norsku není levná záležitost. My jeli dodávkou, využívali aplikace Park4night a tím dost ušetřili. Možností ubytování je ale mnoho.
V Oslu je hezký a stále cenově dostupný hotel K7. Na Lofotech můžete využít hostel FURU. A pokud se chystáte trochu severněji, můžete využít nádhernou chatičku Norwegian Wild.

Ušetříte, pokud budete kempovat, nebo zkuste Couchsurfing a jeho alternativy. Také je možné využít síť DNT chat, od kterých nejdříve získáte univerzální klíč za 100 NOK a pak platit jen ubytování i od 100 NOK na osobu. Nejhlavnější DNT najdete také v naší mapě.

Oblíbené destinace v Norsku

Města v Norsku

Oslo

Hlavní město Norska, je místem, kde se snoubí historie s moderním designem a architekturou. Navštívit můžete například slavný Vigelandův park s více než 200 sochami, Národní muzeum, muzeum paradoxů nebo moderní operní dům, který si můžete prohlédnout i zevnitř. Oslo je také výchozím bodem pro mnohé, kdo chtějí prozkoumat bohatství norské přírody. Po tůře se můžete zrelaxovat v plovoucí sauně.

Bergen

Často označovaný jako vstupní brána k fjordům. Norům se ale povedlo zachovat jeho historický charakter. Hanseatické město Bryggen, se svými barevnými dřevěnými domy, je na seznamu světového dědictví UNESCO a je jednou z hlavních atrakcí Bergenu. Bergen je také známý svým rybím trhem a blízkostí k několika z nejkrásnějších fjordů v Norsku, jako je Hardangerfjord.

Tromsø

Město nad polárním kruhem, je známé jako jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování polární záře. Kromě toho nabízí návštěvníkům možnost zažít polární noc nebo polární den, kdy slunce několik měsíců nezapadá za horizont. Tromsø je také domovem několika zajímavých muzeí a historického dřevěného kostela.

V okolí Tromsa se v zimě můžete vydat i na krmení sobů a sobí spřežení se Sámským průvodcem. Navštivte sobí tábor, nakrmte zvířata a pak se ponořte do kulturních příběhů Sámů a vychutnejte si jídlo u ohně. Neláká-li vás spřežení, můžete vyrazit na pozorování velryb.

Okolí Tromsa nabízí neskutečné krásy
Okolí Tromsa nabízí neskutečné krásy

Přírodní krásy v Norsku

Národní park Jotunheimen

Tento rozsáhlý národní park je domovem nejvyšší hory Norska – Galdhøpiggen. Zde si můžete užít horskou turistiku, pěší túry nebo lyžování v zimě. Asi nejznámější tůra je tu Besseggen, kam doporučuji vyrazit brzy ráno pěšky a zpět lodí. Vyhnete se tak návalu turistů, kteří obvykle volí opačný postup. V naší mapě najdete i další méně profláknuté alternativy.

Lofoty

Pro mnohé jsou Lofoty to pravé Norsko

Souostrovím ležící za polárním kruhem, které se pyšní některými z nejúchvatnějších přírodních scenérií v Norsku. Dramatické hory, krystalicky čisté fjordy a malé rybářské vesničky tvoří naprosto pohádkovou krajinu.

Jednou z nejpopulárnějších vyhlídek je tu Reinebringen. Doporučuji jít zase hodně brzo ráno, ale i tak tady v sezoně jen těžko budete sami. V naší mapě opět najdete možné alternativy, kde i v sezoně potkáte jen pár lidí. Lofoty ale nabízí neskutečné množství trailů. Počítejte ale s tím, že nic není zadarmo. Na krátké vzdálenosti je tady opravdu velké převýšení a všechna turistická je tady celkem náročná. Možností je tu opravdu nespočet.

Ledovec Jostedalsbreen

Rozkládající se na ploše přes 487 čtverečních kilometrů, je nejen největším ledovcem na norském území, ale také v celé kontinentální Evropě. Jeho monumentální ledová masa poskytuje fascinující pohled a nabízí řadu aktivit pro návštěvníky.

Røros

je malé hornické městečko na seznamu světového dědictví UNESCO, známé svými historickými dřevěnými domy a dlouhou hornickou historií. Město si uchovalo svůj jedinečný charakter a atmosféru minulých století, takže se při jeho návštěvě budete cítit, jako byste se vrátili zpět v čase. Røros je ideální destinací pro milovníky historie a tradičního norského řemesla.

Preikestolen (Pulpit Rock Kazatelna)

Jedna z nejznámějších turistických atrakcí v Norsku, nabízející nezapomenutelný výhled na fjord Lysefjord z výšky 604 metrů. Cesta k Preikestolenu je sice náročná, ale výhled, který se naskytne na vrcholu, stojí za veškeré úsilí. Můžete se sem vydat i lodí a spojit tak tento zážitek s vyhlídkovou plavbou po fjordu Lysefjord.

Senja

Druhý největší ostrov Norska, je často přehlížen turisty, což je škoda, protože nabízí jednu z nejdivočejších a nejkrásnějších krajin v zemi. Zdejší kombinace horských hřebenů, hlubokých fjordů a bílých písečných pláží je dechberoucí. Senja je také skvělým místem pro turistiku, rybolov a pozorování polární záře. Mojí oblíbenou horou tady byla Segla. Tento ikonický vrchol nabízí neskutečnou podívanou. Je to s ní ale jako s Matterhornem. Pokud jí chcete vidět z nejlepšího úhlu, nelezte na ní, ale na protější kopec Hesten.

hora Segla
Hora Segla na souostroví Senja

Geirangerfjord

je dalším přírodním divem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Fjord je obklopen vysokými horami, divokými vodopády a zelenými údolími, což tvoří dechberoucí scenérii. Plavba lodí fjordem je taktoéž nezapomenutelným zážitkem, který umožňuje obdivovat krásu fjordu zblízka.

Trolltunga

Je jednou z nejikoničtějších skalních formací v Norsku, vyčnívající 700 metrů nad jezerem Ringedalsvatnet. Cesta k Trolltunze je náročná a vyžaduje dobré fyzické kondice, ale výhledy na okolní krajiny jsou naprosto úchvatné a patří k nejlepším, které Norsko nabízí.

Nordkapp

Je považován za nejsevernější bod kontinentální Evropy, nacházející se v Norsku, na útesu vysokém 307 metrů nad Barentsovým mořem. Toto místo je ikonickým a magickým destinací pro cestovatele z celého světa.

Méně navštěvované perly Norska

Vesterålen

Vestrály
Vesterály

Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Norsku. Vesterály jsou souostrovím ležící severně od Lofot, často zůstávají ve stínu svého více oslavovaného souseda. Jsou to prostě Lofoty bez lidí. Můžou se pochlubit ohromující přírodou, příležitostmi k pozorování velryb a malebnými rybářskými vesničkami. Je to místo snů pro ty, kteří touží po klidu a spojení s přírodou, daleko od hluku turistických center.

Národní park Rondane

Pokud hledáte klid a odpočinek ve velmi nedotčené přírodě, pak je tento národní park tou správnou volbou. Obdivujte malebné vrcholky hor, průzračná jezera a divoké řeky. V naší mapě najdete hned několik aktivit, co zde můžete dělat.

Atlantická silnice (Atlantic road)

Majestátní stavba táhnoucí se na délku osmi kilometrů, spojuje malé ostrovy a útesy pomocí osmi mostů. Tato silnice, prohlášená za norský inženýrský zázrak století, nabízí úchvatné výhledy na divoké moře a surovou krásu přírody.

Ålesund

Je město, jež vyniká svou jedinečnou architekturou v art nouveau stylu, znovuzrozenou z popela po ničivém požáru v roce 1904. Rozkládající se na několika ostrovech, s úzkými uličkami a okouzlujícími budovami, poskytuje nádherné výhledy na okolní fjordy a hory. Ålesund je také skvělým výchozím bodem pro výlety k dalším přírodním zajímavostem, jako je Geirangerfjord.

Národní park Rago

Jedno z méně známých přírodních klenotů Norska, okouzlí každého svou majestátní krásou a pro nás byl jedním z nejoblíbenějších. Park je domovem úchvatných skalnatých hor, zelených údolí a křišťálově čistých jezer spojených vodopády, což je ráj pro turisty a milovníky přírody toužící po objevování divoké a neposkvrněné krajiny. Díky své odlehlé poloze zde naleznete klid a ticho, daleko od frekventovaných turistických tras.

Národní park Rago
Národní park Rago

Aktivity pro dobrodruhy

Lezení nebo via ferrata

Norsko nabízí neskutečné množství lezeckých možností. Nachází se tu jedna z nejdelších lezeckých skal v Evropě. Nedaleko Sogndalu najdete až čtyři kilometry dlouhou skálu, kde je tisíce zajištěných cest. I Ferratisti si tu přijdou na své. Například v Loenu, blízko známého Geirangerfjordu či Via Ferrata Kyrkjeveggen v Romsdalu.

Rafting a kajaking

Adrenalinový zážitek, který v Norsku nemá obdoby. Jedná se vyloženě o Mekku těchto vodních sportů. Nachází se tu několik divokými řek tekoucích krásnou přírodou, které ideální pro rafting všech obtížností. Tato aktivita je skvělou volbou pro ty, kteří hledají vzrušení a chtějí prožít dobrodružství v norské divočině.

Rybolov v Norsku

Je jedinečnou aktivitou, která láká rybáře z celého světa díky bohatým a rozmanitým rybolovným možnostem v nádherné přírodní scenérii. Od hlubokých fjordů přes divoké řeky až po krystalově čistá horská jezera. Norsko nabízí ideální podmínky pro rybolov jak pro začátečníky, tak pro zkušené rybáře. Pro rybaření na moři není ani potřeba rybářský lístek, což ale nemůžu říct o sladkovodním rybaření. Povolenka je vždy lokální, většinou není drahá a vždy se dá sehnat online.

Pozorování půlnočního slunce: Midnight sun

Půlnoční slunce, kdy slunce nezapadá pod obzor a zůstává viditelné i v půlnočních hodinách, je jedním z nejúchvatnějších přírodních jevů, které můžete v Norsku zažít. Tento fenomén se vyskytuje v oblastech za polárním kruhem během letních měsíců, od konce května do poloviny července, a nabízí jedinečnou příležitost prožít den, který nikdy neskončí. A i když slunce zapadne, východy i západy jsou dlouhé hodiny a nejde se jich nabažit.

Norsko v zimě

V zimním období se Norsko proměňuje v kouzelnou zasněženou krajinu, přinášející rozmanité možnosti pro zábavu a dobrodružství i v chladnějších měsících. Podívejme se na některé z nejatraktivnějších zimních aktivit dostupných v této severské zemi:

Lyžování a snowboarding

Patří k nejpopulárnějším zimním sportům v Norsku, zemi s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály jako Hemsedal, Trysil a Geilo, které nabízejí skvělé podmínky pro lyžaře všech úrovní. Norsko je také rájem pro milovníky běžkování, s tisíci kilometry pečlivě udržovaných stop táhnoucích se napříč zemí. I skialpinisti si tu přijdou na své.

Pozorování polární záře

Polární záře v Norsku
Polární záře v Norsku

Nezapomenutelným zážitkem přitahujícím do Norska turisty z celého světa. Nejlepší šance na vidění této přírodní show mají oblasti za polárním kruhem, jako jsou Tromsø, Lofoty a Finnmark, a to zejména mezi pozdním podzimem a brzkým jarem.

Psi spřežení a saně

Jedinečná možnost jak prozkoumat zasněženou norskou krajinu. Vydejte se na vzrušující výlet taženi týmem husky přes zmrzlé plochy a lesy, kde můžete zažít ticho a krásu divoké přírody.

Ledolezení

Adrenalinovým dobrodružstvím pro ty, kteří hledají výzvu. S množstvím zamrzlých vodopádů a ledovců nabízí Norsko perfektní podmínky pro tento sport. Existují kurzy pro začátečníky, kde se můžete pod vedením zkušených lezců naučit základy ledolezení.

Koupání v horkých pramenech nebo pobyt v sauně

může být příjemným způsobem, jak se uvolnit po dni plném zimních aktivit. V Norsku najdete několik termálních lázní a horkých pramenů, kde se můžete ponořit do teplé vody a relaxovat obklopeni sněhem. Pokud zrovna nebude poblíž žádný horký pramen, jistě bude vždy po ruce nějaká sauna. Doporučuji například jednu plovoucí.

Mapa Norska s 300+ místy, které navštívit.

Nestačili vám tipy v článku? Zkuste naší mapu. Desítky hodin plánování, vyptávání se místních a prozkoumávání schovaných zákoutí jsme dali do jedné mapy a vy si teď můžete mít přes 300 zajímavých míst v jedné mapě. Nebo se podívejte, jestli nemáme ve vašem okolí cestovatelskou přednášku právě o Norsku.

Norsko: mapa 300 míst, které navštívit

299 

Plánujete dobrodružství v Norsku a toužíte po objevování nejen turisticky oblíbených míst, ale i tajných koutů, které jsou mimo běžné turistické trasy? Naše mapa je vaším nepostradatelným společníkem! Ušetřete cenný čas a energii díky naší komplexní mapě, která odhaluje přes 300 unikátních skvostů Norska, od zapomenutých vyhlídek po tajné pláže. Naše mapa je výsledkem našich…

FAQ: Často kladené otázky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2  +  6  =