Tipy na dárky (nejen) pro cestovatele

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli cestovatele, máte hromadu možností, jak jim udělat radost nějakým tím darem.

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli cestovatele, máte hromadu možností, jak jim udělat radost nějakým tím darem. Sepsala jsem pro vás pár věcí a zážitků, které mi už radost udělali, nebo si je sama chystám nadělit.

Vychytávky

Peněženka, která vypadá jako mapa, nebo leták z letadla? S ní obelháte každého lupiče.  V ní  můžete  mít  jen  potřebnou  hotovost zbytek  schovat  do  neviditelné  ledvinky.

Dlouho jsem hledala nějaké lehké pouzdro na tuhé mýdlo. Konečně jsem našla skvěle funkční. lehké i skladné.

Kdo by s sebou tahal šitíčko, když už se dá skoro všechno zalepit univerzální záplatou, která vypadá mnohem líp, než naše neodborné stehy? 

Péřové boty sama zatím ještě nemám, ale pokaždé, když mi ve spacáku mrznou nohy, říkám si, že příště už si je koupím.

Komfortu na trailu za deště rozhodně přispějou nepromokavé ponožky. Už jsem vzdala chození v trekových botách a většinu mých trailů zvládám v běžeckých Altrách, na které nedám dopustit. Dlouho jsem jejich koupi kvůli ceně zvažovala, ale byla to ta nejlepší investice do vybavení, kterou jsem mohla udělat.  V kombinaci právě s nepromokavýma ponožkama tvoří neodlučné parťáky na cesty.

Kudy chodím, tudy doporučuji Merino oblečení. Na treky není nic lepšího a to hlavně proto, že nesmrdí.  Ale třeba takové nesmrdící  ponožky se hodí i pro necestovale. Když už smrdí, stačí nechat vyvětrat a jde se dál bez zápachu. Jedny z nejlepších cen mají na oudoorovybazar.cz . 

Elektro 

Další vychytávka je elektrický zámek s GPS – pealock, který neuvěřitelně ochrání jakékoliv vaše vybavení ať už je to kolo, batoh, lyže nebo kočárek. Tahle vychytávka by neměla chybět žádnému sportovci. 

Jaký cestovatel se dnes obejde bez super výkonné a ultralehké power banky? Mým jasným favoritem je Nitecore 20000. Power banku a dvě další zařízení dokážu se správným kabelem nabít za neuvěřitelnou hodinu super výkonnou nabíječkou HyperJuice. Správnou nabíječku jsem hledala dlouho. Nejdřív jsem měla čínský Baseus, který má sice jeden výkonnější port, ale po půl roce se mi v batohu zničil kolík do zásuvky. Našla jsem tedy americkou firmu se zasouvacími kolíky, navíc ušetřila i krásných 30g a pěju na ní slávu kudy chodím. 

kurzy a zážitky

Online kurz jazyků jistě žádného cestovatele neurazí. Napsala jsem na ně celý článek s recenzí.

Tady se ale představivosti meze nekladou. Co třeba workshop trekových dovedností s Viktorkou Rys, kurz paraglidingu, nebo přežití, kurzy lavinové, ledovcové, lezecké, ledolezecké, skialpové. Zážitkový kurz první pomoci nebo třeba Korunu Česka – projekt, kdy dotyčný musí vylézt 7 nejvyšších vrcholů naší republiky? 

knihy

Za mě naprostá topovka je Hory a nekonečno od Viktorky Rys. Nejsem žádný velký čtenář, proto se mi běžně nestává, že bych něco přečetla během pár dní. Hory a nekončeno je ale výjimkou. Není to jen příběh sólo dálkového přechodu přes Kavkaz, ale taky hluboké zamyšlení nad životem jako takovým, kde Viktorka naprosto úžasným jazykem vystihuje jeho podstatu. Jsme kamarádky a možná taky pro to jsem měla od knihy velká očekávání. Ty ale Viki mnohonásobně předčila. Spoustu příběhů už jsem slyšela od ní osobně, ale tím, jak je podala do knihy mě naprosto strhla. Knihu letos sama knihu skvěle nahrála i v audio verzi. 

Další knížka, kterou jsem přečetla rychleji, než je běžné, byla Napříč Asií od Skvělého fotografa a cestovatele Pavla Svobody. Určitě ji mohu, a to nejen na dlouhé zimní večery, vřele doporučit. 

Stopařův průvodce po zeměkouli je knížka nabitá zážitkama od Slávka Krále, jednoho z největších cestovatelů a yesmanů co znám.

Poslední z cestopisů, co jsem četla je Kaif od Tonyho Danilova. Knížka napsaná skvělým jazykem, napínává a hlavně vtipná se určitě řadí do jednoho z mých oblíbenců. 

Na knihu Oudoorová kuchařka, jsem sama narazila spíše náhodou, její koupě mě ale hodně láká a myslím, že brzy přistane i v mé knihovně.

Z knihy Jakuba Vengláře  jsem zatím slyšela jen pár úryvků na jeho čteních.  Mám ale stejné pocity jako u knihy předchozí –  Místa kam se nechodí bude stát za to.

Můj poslední tip opravdu není jenom pro cestovatele, v tomto případě cestovatelky. Knihu Bez filtru by si ale měla přečíst každá holka, je mimo jiné totiž také o sebelásce. A já razím názor, že u ní to musí všechno začít. V knize ale najdete spoustu dalších zajímavých témat, jako je práce se sociálními sítěmi, nebo bezpečnost na internetu. Kniha byla limitovaná edice. Já ji mám ale mezi svými putovními knihami a proto jí můžeš mít i ty! Napiš a domluvíme se. Další putovní knihy najdeš na mém Instagramu v highlightu putovní. Najdete tam i většinu výše zmíněných knih. 

Lokálně

Nejen každého cestovatele potěší dobrý jídlo. Co víc si přát, než že se k té skvělé chuti přidá i jednoduchost přípravy a lehkost v batohu. Tohle všechno zařídí český výrobce dehydratovaného jídla Adventure Menu. Víc typů v článku o jídle na treky. 

Nejen cestovatelé si jistě vyberou v nabídce Dřevníkdesign. Holky co ručně a s láskou vyrábí nejen dřevěné bytové dopňky – moje dodávka se už neobejde bez jejich dřevěnýho hrníčku od nich, a já zase bez jejich “šperků”.  Když už jsme u dřeva, u kluků z Krajecí prkna zase najdete kvalitní kuchyňská prkénka. 

Máte další tipy? Sem s nimi 🙂 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9  +  1  =