Jak se na cestách vyhnout přepadení, nebo alespoň přijít o co nejméně?

V některým zemích člověk prostě musí počítat s tím, že k loupežnému přepadení (dál čti LPíčko) může dojít. Ovšem pro mnohé z nás to neznamená, že se takové zemi budeme vyhýbat. I já jsem si svým přepadením prošla, a to v El Salvadoru (čti tady). Zážitek to byl sice zajímavý, ale znova jsem si tím projít už nechtěla.  A stejně prošla. O pár let později v Kostarice. Dala jsem tedy dohromady všechny své zkušenosti a společně s dalšími cennými radami ostatních cestovatelů je shrnula do následujícího článku. Máte-li něco navíc, dejte mi vědět, ráda seznam rozšířím a uvedu vás jako spoluautory.

Prevence Přepadení: 

1. Dodržujte zásady, které vám říkají jak místní nebo Lonely Planet či jiný průvodce

v praxi to většinou znamená nevycházet na určitých místech po setmění, nebo se některým částem úplně vyhýbat. Musím říct, že tohle pravidlo občas porušuju a můj problém nikdy nebyl spojen s jeho porušením. Paradoxně, první moje přepadení se odehrálo na sopce, částečně hlídané ozbrojenými vojáky, a to za bílého dne. Druhé v noci, ale pár metrů od hotelů.  V prvním případě jsme si mohli ve městě zajít za “turistickou policií” a poprosit je, aby nás doprovázeli na tu nehlídanou část. To jsme neudělali, ale vy můžete, pokud budete mít tu možnost.

2.Oblíkněte se jako šupák, trhan, hadřoš nebo vagabund

natržené kalhoty a 4991.jpgpropálené triko se vám bude hodit. I “fakem” typu čím víc pruhů tím víc Adidas na sebe budete jen upozorňovat. Zapomeňte na nejlepší outdoorový oblečení. “Je jedno co děláš, ale hlavně  při tom musíš dobře vypadat” tady vážně neplatí. Naopak, čím víc šupácky vypadáte, tím menší šanci na přepadení máte. Je dobré nevyčnívat. Přizpůsobte se tomu co nosí místní. Holky asi udělají dobře, když nechají krátkou sukni doma. Prostě se rozhlídněte a splyňte s okolím – buďte normcore.

3. Cennosti nechte doma

Neudělejte tu samou chybu jako já a netahejte s sebou měsíc starej telefon. Určitě máte doma v záloze nějaký s rozbitým displejem (popř existují i spořiče displeje, co to rozbití nasimulují), iPhone nechte doma. Potřebujete-li na cesty počítač, zkuste mít trpělivost se starším modelem, váš MacBook vám za to bude vděčný.

4. Použijte duct tape (kobercovku) 

oblepte co můžete. Začněte u batohu, rozhodně nevynechte telefon, foťák a všechny cennosti co máte. Žádný bandita nechce na pohled otrhaný batoh a rozbité krámy a je i dost pravděpodobné, že si vás na první pohled pro přepadení nevybere.

Jak přijít o méně:

1. Kupte si neviditelnou ledvinku

schováte jí pod triko a krom peněz tam můžete mít i pas nebo třeba kartu se zálohou fotek.

2.Pořiďte si all mighty wallet

peněženka co vypadá jako mapa, leták z letadla, blok nebo komiksová knížka? Na to vám při přepadení naletí i zkušenej bandita. Doporučuju nalepit dovnitř suchý zipy, aby se nerozdělávala nebo Vám nevypadávaly karty. Co ale nedoporučuju, je v ní nosit drobný. Na dotek to totiž potom už jako peněženka přijde a to se mi právě vymstilo při našem druhém přepadení.

3.Nenoste peníze na jednom místě 

 asi všichni víme, že peníze mají být rozděleny na několika místech. Buďte kreativní! Krom neviditelné ledvinky, jsou dobré schovky jako boty (necestujete-li v žabkách určitě máte vložku), podprdy, schované kapsičky u riflí, či, pokud nepřijdete i o batoh,  jsou tam hůř viditelné kapsy, jako třeba na pláštěnku či vodní vak.

4. Mějte po kapsách vždy připravený menší obnos 

 Taková pětibába vás nevytrhne a lupiče při přepadení třeba uspokojí, když budete tvrdit, že to je fakt všechno co máte, vždyť se chudý šupáci a přepadený už jste jednou byli! (bod č.7)

5. Spolupracujte, buďte připravení a jednejte rychle 

 možná trochu zbytečná připomínka, jenom vola by napadlo se při přepadení hádat s (i když jen možná) ozbrojeným zlodějem. Ale je pravda, že i nás napadlo: “co kdybychom prostě z auta nevystoupili a ujeli?” No nezkoušejte to. Ale zkuste zachovat chladnou hlavu a máte-li možnost, schovejte co jde. Jeden z mých buddies byl tak obezřetný, že hodil peněženku pod sedačku, a jen díky tomu mu zůstala. Škoda jen, že v ní neměl žádný prachy, ale ty doklady potěší. Při druhém přepadení jsem jen díky této obezřetnosti nepřišla o telefon, který nás zachránil.

6. Netahejte s sebou zbytečné doklady

Pokud cestujete s pasem, nepotřebujete občanku. Přeberte peněženku než odjedete a nechte doma všechny nepotřebný karty. I třeba blbá karta do knihovny vás bude po návratu stát minimálně čas.

7. Připravte si protokol o přepadení 

 ne, že bych nabádala k padělání, ale prostě simaxresdefault.jpg vytiskněte nějaký povídání o přepadení s místem a datem vašeho příletu. Takový “protokol” říká, že jste byli přepadení a přišli jste o všechno, co jste mohli. Nebojte se složitého jazyka. Slohové schopnosti policie těchto zemí nejsou nejlepší a tak se z obyčejné zrcadlovky může stát “taková ta fotokamera co používají novináři (velká)” 😀 Viz foto našeho protokolu přepadení pro inspiraci v obou jazycích. Z posledních peněz jste si teda koupili ten rozsekanej telefon s děravým batohem a jste vlastně chudší než sám bandita. Pokud budete mít štěstí a žádný zloděje nepotkáte, může se stát, že se vám, stejně jako nám, bude protokol hodit i pro policajty, který chtěj úplatky jen co vidí bělocha. Ne! Vy vážně nemáte ani dolar, o vše jste už přišli.

8. Zálohujte si fotky

pokud nefotíte jenom na telefon, ale i foťák, udělejte vše proto to, abyste je buď čas od času dostali do toho telefonu, co vám je pošle na cloud, nebo si je stáhli na druhou kartu, kterou dobře schováte. Když ani tohle nezvládnete, můžete (podle nálady banditů) poprosit, ať si vezmou foťák, ale nechají vám kartu. Ti naši první by na to jistě přistoupili, jen jsme si to v tu chvíli neuvědomili. Věřte, že žádný prachy vás nebudou mrzet víc, než ztracený fotky! Vím, o čem mluvím :'( U druhého přepadení už jsem o kartu poprosila. Bylo mi to hovno platný, ten foťák brali už na poslední chvíli. Fotky jsem samozřejmě zálohovaný neměla, protože jsme se celou dovolenou cítili neuvěřitelně bezpečně. Taky nám všichni říkali, že Kostarika je opravdu bezpečná země. Ano, je, my prostě jen byli ve špatný čas na špatném místě. Ale ponaučení z toho plyne následující:

9.Buďte obezřetní, nehledě na to jak bezpečně se v dané zemi cítíte. Bacha ale na paranoiu. 

Štěstí přeje připraveným. Okrást vás můžou i v naprosto bezpečných zemích. O foťák můžete taky přijít z naprosto jiného důvodu. Míst tedy rozdělené a bezpečně uložené peníze i doklady a VŽDY zálohované fotky se vyplatí i v případě, že jste v nejbezpečnější zemi na světe. Vždycky člověk může narazit na přistěhovalce, nebo prostě debila co si chce přivydělat. Není ale na místě všude vidět lupiče a nikomu nedůvěřovat, nebo být paranoidní. Věřím, že když o tom člověk moc přemýšlí a mluví, přitahuje si to a vesmír takovou objednávku rád splní 🙂

10. Mějte dobře pojištěná zavazadla a schovávejte si účtenky 

LPíčko (čti loupežné přepadení) jde právě z pojištění zavazadel a pokud na ně budete mít hodně nízký limit plnění, věřte, že budete fakt nasraný. A možná ještě víc, když zjistíte, že jste už vyhodili účtenku od noťasu, protože už bylo po záruce. Ne vždy, ale často musíte dokazovat to, že jste ztracené věci opravdu vlastnili. Ještě než událost nahlásíte černé na bílem, zjistěte si, zda budou požadovat oficielní překlad. Pokud ano, neposílejte hned, ale mějte ho okamžitě připravený na požádání. To pravděpodobně přijde s žádostí o doložení již zmíněných účtenek. V druhém případě se mi stalo, že jsem nejdřív doložila překlad a s účtenkami jsem si dávala na čas. A světe div se, než jsem se stihla poslat, případ byl uzavřen a peníze v maximální výši byly na účtě.

11. Vždycky přepadení hlaste na policii a nechte si vystavit protokol

ten vám poslouží jako doklad pro pojišťovnu a důkaz toho, že vám byl odcizen iPhone. MacBook, nabušená zrcadlovka a hromada peněz.  Počítejte ale s tím, že to není úplně krátký proces – ani ty policajti (v  obou případech půl dne v tahu), ani pojišťovna.

Samozřejmě, každé přepadení je individuální a měli byste jednat tak, jak vám situace dovolí. Obě moje přepadení byly zcela jiné. Při druhém to z počátku vůbec nevypadalo, že nás chtějí přepadnout. Fakt, že nás zbudili ve 4 ráno a vydávali se za security, tomu také nepomohl. Fungujte si ve 4 ráno, ve stanu, nahý.

Přeju vám, abyste nikdy nic z tohohle nepotřebovali! Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným a protokol na ušetřené úplatky se v takových zemích hodí vždy 🙂

Napadá-li vás ještě něco, dejte vědět! Uvedení spoluautorství samozřejmostí. Díky

Sken 3. 1. 2019-page-002.jpgSken 3. 1. 2019-page-001.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5  +  1  =