Moje lékárnička a KPZ na treky

Obsah lékárničky se odvíjí nejen od vašich zdravotních znalostí, ale také potřeb, zdravotního stavu a náročnosti trailu.Pokud se budu nacházet daleko od civilizace s těžkou přístupností záchranných složek, určitě toho pobalím víc. Obsah lékárničky i KPZ (krabičky poslední záchrany) je celkem individuální znám sestry a doktory, co je pro ně kilo málo, já se většinou vejdu do 200g.

Kamarádi v řadách doktorů by nejraději brali toto

Zranění na cestách

Může mít samozřejmě mnoho podob, ale každá EZO pí mi vždycky řekne, že mám nad sebou obrovské ochrany. Většinou se trochu pousmívám, ale asi jim věřím, protože kdybych neměla, byla bych možná mrtvá. V lékárničce toho tedy nenosím moc, jen na tolik, abych dokázala ošetřit běžné zranění na trailu a dostat se pak do civilizace, kde se mě dostane pořádného ošetření, i kdybych tam měla doskákat po jedné noze. Co v horách použiju, můžu samozřejmě vždy v civilizaci dokoupit.

V horách mě může samozřejmě potkat cokoliv od divé zvěře po zlomené končetiny, ale nikdy jsem neutrpěla ničím horším, než průjmem, odřeninami, úpalem a nataženými šlachami.

Jaké máte znalosti první pomoci?

Alespoň základní znalost první pomoci je u hikerů samozřejmostí. Pokud jste ještě neabsolvovali žádný výcvik, určitě doporučuji nějaký kurz třeba od Červeného kříže. Také je fajn si znalosti připomínat – co nepoužíváme, rychle zapomínáme. Pamatujme, že tyto schopnosti nemáme jen pro sebe, ale můžeme jimi i zachránit život druhých. A to člověka nabije na hodně dlouho. Stejně tak je to s lékárničkou – nenosíme ji jenom pro sebe, tak na to mysleme.

Příroda je také lékárna

Jsem holka z vesnice a popravdě i doma se lékům vyhýbám, nevidím tedy důvod, proč by tomu na treku mělo být jinak. V přírodě najdeme spoustu pomocníků. Ten nejpřekvapivější je pro mě hlína! Není nic lepšího na štípance. Od včely, vosy, komára… pomažte co nejdříve jakoukoliv hlínou a nebude to svědět a ani to neotýká. Dá se tak prý zabránit i alergické reakci. Další pomocnicí skoro všude v horách je ledová voda na otoky a zmíněné natažené šlachy. Bylinky, jako třeba máta nebo tymián pomůžou se zažíváním, zlepšují imunitu či dýchací cesty. Kontryhel a maliník mě zachraňují každý měsíc při ženských problémech. Po jitroceli zase sahám, když se někde odřu, po slézi, když na mě leze kašel. No a takový měsíček a heřmánek, to jsou univerzál snad na všechno. Těch bylinek, co nám pomohou, je hromada. Nejsem žádná babka kořenářka, ale opravdu mě baví. Nejen, že se jimi dá zpestřit jídlo, ale taky vyléčit nejedna neduha, no a to nejdůležitější pro každého Čecha – jsou zdarma!

Kdyz je příroda krátká

Léků mám v lékárničce opravdu pramálo. Sahám po nich opravdu, jen pokud už nevidím jinou cestu. Většinou si vystačím s Ibalginem proti bolesti i zánětu a Paralenem proti bolesti, a teplotě. Smektu mám na průjem a Claritine na případnou alergii. Alerikům ale také doporučuji přírodní kapičky Nasaleze, které vytvoří povlak a sliznice tak nereaguje na alergen. Z přírodních preparátů toho mám víc – třeba na zánět a nakopnutí imunity je skvělý extrakt z jader grapefruitu.

Když byliny v přírodě nestačí, mám s sebou i miniaturní balení esenciálních kapek. Tea tree pomůže nejen od zánětu, ale i štípanců a spálenin. Od těch mi ulevuje i kyselina hyaluronová, která vyplňuje i vrásky.

Moji tekutí pomocníci

Ráda používám i doplňky stravy. Především magnesium. To chybí většině populace a k regeneraci svalů je potřeba. Navíc od té doby, co beru to správné – tedy chelátové, zcela vymizely jakékoliv MPS problémy. Většina hořčíku na trhu je ale bohužel z pochybných zdrojů, ze kterých si naše tělo vezme jen 5%. Pokud se zaměříme na hořčík chelát, tělo si z něj vezme 80 – 90%. Něco si to něm tedy zjistěte, než ho nakoupíte.

Od jisté doby s sebou mám i kus tejpu. Tejpuji kolena a šlachy na nohou. Je dost univerzální – nepotřebuji potom leukoplast, jde z něj udělat třeba i mašlička.

Obsah mé lékárničky a KPZ v jednom

Lékárničku dávám do 2 malých zip-locků, aby byly výrobky těsně u sebe, nehýbaly se a navzájem se neničily.

Kus tejpu podle potřeby

Nůžtičky

Pinzeta

Termoizolační fólie

Pružné obinadlo

Různé náplasti, především gelové na puchýře

Jodisol omotany kusem kobercove izolepy na opravy

Respirátor

Ibalgin

Paralen Smekta na průjem

Claritine na alergii

Tea tree kapky

Opravovací páska

Alkohol

Tampon (na rozdělání ohně)

Hroznový cukr

Křesadlo

Všechno mé další vybavení zde.

200 gramů mi zatím vždy stačilo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *