Jak na pasivní příjem i při cestování nebo karanténě?

Když jsem před více jak dvěma roky začala na plný úvazek podnikat, naskytla se mi také otázka jak na pasivní příjem. V té době bylo hned několik možností. S odstupem času a především teď, v době krize  vidím, co mi funguje nejlépe. Jsou to určitě P2P půjčky. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti.

První nad čím jsem před lety přemýšlela bylo, jak mohu získat pasivní příjem bez velkých vkladů. Nahrála jsem tedy pár fotek do fotobank a založila nějaký affiliate. Do fotobank mě ale nebavilo moc nahrávat pravidelně, chodí mi tedy jen pár dolarů za počáteční fotky. S karanténou jsem si k nim ale znovu sedla a našla Microstock.plus, který za vás fotky nahraje na všechny vaše servery. Časem tedy budu informovat, pokud se osvědčí. Z affilů Chodí taky jen pár stovek.

Větší výdělky jsem získala z investic, kam jsem musela vložit nějaké peníze. Tenkrát jsem se rozhodla rozdělit si portfolio na konzervativnější i riskantnější investice. Rezervu mám na spořícím účtu. Něco jsem vložila do fondů: smíšeného i realitního, dluhopisů, akcií a P2P půjček. S koronou se Dluhopisy, smíšený fond a akcie celkem propadli. Realitní fond je stále stabilní a P2P vyrostly dokonce i o několik procent. Investice v rublu či euru teď rostou každý den a v době psaní článku byly i jsou nyní zhodnoceny i na 26%! A právě proto bych se dnes chtěla věnovat právě P2P.

Co je P2P (peer-to-peer) půjčování? 

P2p je způsob půjčky, kde půjčuje jeden člověk druhému (popř. úvěrové společnosti) za určitý úrok. Půjčky jiným lidem poskytujete formou mikropůjček a můžete tudíž začít investovat i s malou částkou. 

Možná jste slyšeli o platformě Zonky, která byla z počátku také hezky zúročená, ale po změně pravidel je to bída. Já mám zkušenosti jen s portálem Mintos, kde je dnes zúročení ze všech P2P platforem největší. Mám nastavený Auto invest, takže se o to nemusím moc starat, když jsem třeba na cestách platforma investuje za mě dle předem nastavených parametrů. Občas je ale fajn kouknout, jestli se třeba nezměnilo % úroku a auto invest přenastavit.

Používání je opravdu velice jednoduché, celou platformu můžete přepnout do češtiny a investování je jen o několika kliknutí myší.

najdete všechny návody. Můžete investovat i malé částky. Minimální investice do jedné půjčky je stanovena na 10 EUR. 

Jak dostat peníze na Mintos a zpět?

Já osobně investuji v eurech a rublech. Abych ušetřila poplatky bance za převody CZK na EUR, používám Revolut.

Na Revolutku prostě dobijete CZK buď platebním příkazem nebo kartou a zdarma za středový kurz převedete na EUR. Eura poté odešlete na IBAN účet uvedený v Mintos. Musíte ale počítat s tím, že transakce nějakou dobu potrvá, zadarmo nemůžeme chtít zázraky, že?

Takto to bohužel zatím nejde s rubly. Můžete tak využít služeb přímo na platformě Mintoskde poplatky veliké také nejsou a peníze se tam objeví během pár hodin.

Výběr peněz probíhá dost podobně. Jednoduše si zažádáte o zaslání peněz zpět na bankovní účet nebo na účet Revolut. Peníze můžete dostat i celkem rychle. Své půjčky můžete nabídnout na sekundárním trhu a jakmile si je od vás někdo koupí, můžete vybírat. Trh je celkem likvidní takže většinou půjčky prodáte do několika hodin, a o nic tak nepřijdete.

Jaká jsou rizika?

Protože se spíše vyplatí investovat v cizích měnách, nese to s sebou samozřejmě riziko kurzové.

Pokud se ten komu jste půjčili dostane do úzkých a nebude schopný splácet, ztratíte peníze jen v případě, že investujete do půjčky, u které nebyla sjednána záruka odkupu. Budete li ale nakupovat  s možností ‚‚Buyback Guarantee’’ nic takového vám nehrozí.

Samozřejmě  může nastat krach úvěrové společnosti. V takovém případě o investované peníze můžete přijít, ale v minulosti už takový případ nastal a Mintos řešil náhradu, takže i tam je riziko minimální. I tak si dejte pozor, abyste měli peníze investované do úvěrů od více úvěrových společností. Těch jsou na platformě desítky.

Obecně by mohla zkrachovat i celá P2P platforma, to je ale velice nepravděpodobné. Nedrží totiž žádné peníze, ale pouze shromažďuje data.

Z těchto důvodů určitě není chytré narvat všechny své úspory jen do P2P půjček, ale mít je rozložené, i když velice vysoké úroky lákají k opaku.

Registrací přes tento odkaz získáte bonusový výnos až 1%.

Tak šťastné investování, pokud se pro něj rozhodnete. V tuhle chvíli je kurz eura takový, že se nevyplatí nakupovat eura, i když jsou úroky vyšší. Kurz rublu je pro nás v době psaní článku stále výhodnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5  +  3  =